Treść artykułu

Ręka dotyka znaku paragrafu. Rysunek symboliczny

Propozycja Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami

Komisja Europejska przedstawiła na początku września wniosek ustawodawczy dotyczący wprowadzenia Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami. Jeśli ta dyrektywa zostanie wprowadzona osoby z niepełnosprawnościami będą miały takie same prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W sytuacji, kiedy stopień niepełnosprawności danej osoby nie jest uznawany za granicą, nie ma ona dostępu do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w niektórych kwestiach w innych państwach członkowskich. Aby rozwiązać ten problem, Komisja Europejska proponuje utworzenie Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami.

− Dziś umożliwiamy swobodny przepływ niepełnosprawnym obywatelom UE, zapewniając wzajemne uznawanie ich statusu w Europie. Ułatwi to włączenie i pełne uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym w różnych krajach Unii. Osoby te będą miały łatwy dostęp do wsparcia przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością we wszystkich państwach członkowskich – powiedziała Helena Dalli, komisarz ds. równości w parlamencie UE na temat przygotowanego wniosku ustawodawczego.

Karta zapewni równy dostęp do specjalnych warunków i preferencyjnego traktowania w usługach publicznych i prywatnych. Założenie jest takie, że karta będzie wydawana przez właściwe organy krajowe, a jej zasady będą stanowić uzupełnienie istniejących przepisów krajowych. Po wprowadzeniu tej dyrektywy do prawa krajowego, państwa członkowskie będą zobowiązane do nałożenie kar finansowych, dla instytucji i organów, które nie będą przestrzegać uprawnień wynikających z przepisów tej karty.

Wniosek Komisji zostanie przedstawiony do konsultacji w Parlamencie Europejskim. Propozycja ustawy przewiduje, że po jej przyjęciu, państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na włączenie dyrektywy do prawa krajowego.

Źródło: informacja prasowa Komisji Europejskiej

Centrum Komunikacji PZN