Odwiedzający testują różne rodzaje oświetlenia ustawione na blacie.

Pracownia doboru oświetlenia

Centrum Rehabilitacji PZN zaprasza do otwartej niedawno Pracowni Doboru Oświetlenia w Instytucie Tyflologicznym w Warszawie. To jedno z pierwszych takich miejsc w Polsce. Osoby słabowidzące będą mogły tam sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie, ocenić, które jest dla nich najbardziej korzystne i zastosować je w domu.

Inspiracją do stworzenia Pracowni Doboru Oświetlenia była wizyta w Instytucie dla Niewidomych i Słabowidzących w Danii. Kierownik Centrum Rehabilitacji PZN, Elżbieta Oleksiak, zwiedziła tam miejsce, gdzie osoby z dysfunkcją narządu wzroku testowały oświetlenie. Uznała, że tego brakuje w Polsce. Kiedy udało się pozyskać środki z PFRON-u, podobna pracownia została utworzona w Instytucie Tyflologicznym PZN przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie.

− Nie ma jednego oświetlenia, które jest dobre dla wszystkich osób słabowidzących. Schorzenia są różne, a więc i potrzeby bywają różne. W naszej pracowni zainteresowani mogą sprawdzić różnego rodzaju oświetlenie oraz urządzenia wspomagające, a następnie wybrać te, które są dla nich najbardziej korzystne. Wierzymy, że rozwiązania, które prezentujemy w naszym studio, staną się inspiracją dla wielu osób słabowidzących. Projektując to miejsce, staraliśmy się zastosować urządzenia ekonomiczne i takie, które są łatwo dostępne dla wszystkich  – mówi kierowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Pracownia podzielona jest na strefy i kąciki tematyczne, w których można testować różne ustawienia parametrów oświetlenia np. zmieniać natężenie czy barwę światła. Pierwszy pokój to salon: z kanapą, fotelem, telewizorem i biurkiem. W tym pokoju oświetlenie górne włącza się za pomocą pilota i można wybrać moc oraz barwę światła – ciepłą, zimną lub neutralną. Znajduje się tu również biurko z lampką, a także lupy z dodatkową funkcją podświetlenia. Zaaranżowano tu też kącik do czytania. Zamontowany w tym pomieszczeniu jest również telewizor z udogodnieniami dla osób z problemami wzroku.

Drugi pokój to przestrzeń kuchenna ze stolikiem, szafkami oraz blatem z różnego rodzaju lampami. W dalszej części tego pomieszczenia znajduje się szafa na ubrania z podświetlanym wnętrzem, które ułatwia poszukiwania ubrań na półkach i wieszakach. Na stoliku pod ścianą umieszczone są różne rodzaje lampek stołowych oraz tych ułatwiających czytanie np. zamontowanych na klipsie.

− Nasza pracownia będzie się rozwijać – z czasem pojawią się tu nowe rodzaje oświetlenia oraz inne urządzenia wspomagające – mówi Nina Opejda zajmująca się tym konceptem.

Wszyscy zainteresowani odwiedzeniem pracowni powinni zapisywać się wysyłając maila na adres e-mail: nopejda@pzn.org.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 22 635 52 84.

Organizatorzy zapraszają do pracowni osoby słabowidzące, a także przedstawicieli placówek działających na rzecz osób z problemami wzroku oraz uczelni kształcących tyflopedagogów i instruktorów.

Pracownia Doboru Oświetlenia została zrealizowana w ramach projektu PFRON pn. „Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” oraz dzięki wsparciu firmy Alcon.

 

Goście zwiedzają Pracownię Doboru Oświetlenia.

Goście zwiedzają Pracownię Doboru Oświetlenia.

Koordynatorka pracowni pokazuje lupy i ich możliwości. Lupy umieszczone są na stoliku.

Odwiedzający testują różne rodzaje oświetlenia ustawione na blacie.