Treść artykułu

Ks. Andrzej Gałka podczas odprawiania Mszy św.

Ks. Andrzej Gałka – od 30 lat duszpasterz osób niewidomych

W niedzielę, 16.06.2024 r., świętowaliśmy jubileusz 30-lecia pracy duszpasterskiej ks. Andrzeja Gałki jako rektora kościoła św. Marcina w Warszawie. Uroczysta Msza św. była jednocześnie pożegnaniem z lokalną wspólnotą Kościoła, ponieważ duchowny przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Rabce-Zdroju.

Ks. Andrzej od 30 lat związany jest ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, w tym także z Polskim Związkiem Niewidomych. Niejednokrotnie uczestniczył w spotkaniach świątecznych, ale także towarzyszył podczas Krajowych Zjazdów Delegatów, wspierając swoją modlitwą i mądrym słowem.

Krajowy duszpasterz osób niewidomych to niejedyna funkcja, którą pełnił ks. Gałka. To przez ten czas także kapelan warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, doktor teologii, historyk Kościoła… a przede wszystkim człowiek o wielkim sercu! – Mam 38 lat. Ksiądz Andrzej towarzyszył mi duchowo przez 30 lat. Gromadził w kościele moich dziadków, rodziców. Nas – wówczas dzieci – także nigdy nie wyganiał z tych spotkań. Wręcz przeciwnie – zawsze pozwalał nam być blisko. Tak, jak umieliśmy i na tyle, na ile potrafiliśmy w tamtym momencie – wspomina Anna, jedna z parafianek uczestnicząca w uroczystości. Nasz duszpasterz to niesamowity człowiek! – dodaje.

Czego kapłan nauczył się od niewidomych? Podczas niedzielnego spotkania wspomniał, że przede wszystkim cierpliwości. – Bo nigdy jakoś specjalnie cierpliwy nie byłem – wspomniał, dziękując wszystkim za tyle lat współpracy.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział także Andrzej Brzeziński, prezes PZN-u oraz Kamila Wiśniewska z Centrum Komunikacji.

W 2023 r. duchowny obchodził 50-lecie kapłaństwa, święcenia prezbiteratu przyjął w 1973 r. z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Warto zaznaczyć, że wraz z przejściem na emeryturę ks. Andrzej przestał także pełnić funkcję krajowego duszpasterza osób niewidomych. Funkcję tę przejął ks. Sławomir Opaliński, do tej pory związany z Caritas Archidiecezji Warszawskiej.