Czy AI ułatwi życie osób z niepełnosprawnościami?
W Warszawie w Dniu Wiedzy o Dostępności odbyła się konferencja „AutomaticA11y” na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach zapewnienia dostępności. Jej organizatorem był Jacek Zadrożny. Uczestnicy poznali różne rozwiązania, które mogą ułatwić życie osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza część wydarzenia dotyczyła dostępności cyfrowej. Jak napisał organizator: „Dostępność to możliwość korzystania z treści cyfrowych przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Do niedawna o dostępność mógł zadbać tylko człowiek. Rozwój narzędzi, w tym w szczególności sztucznej inteligencji, pozwala na szybsze i pełniejsze zapewnianie dostępności. Jednak człowiek nadal jest niezbędny, aby te narzędzia kontrolować. Podczas spotkania przyjrzymy się, jakie możliwości daje nam współczesna technologia w zapewnianiu dostępności”.
Na początki konferencji omawiane były technologie dla osób biegłych w technologiach komputerowych i mających wiedzę o programowaniu. Anna Karoń przedstawiła prezentację „Zintegrowane testy dostępności w jednym narzędziu”. To stworzony przez polskich programistów program, który pozwała testować strony pod kątem dostępności. Paweł Figat z Instytutu Ochrony Środowiska przedstawił temat „Grafowe bazy danych i AI w służbie dostępności”.
Ciekawa była również prezentacja Piotra Witka z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i firmy Utilitia. Pokazał on, w jaki sposób, jako osoba niewidoma, sam stworzył audiobooka przy pomocy programu komputerowego ElevenLabs. Mówca pokazał, jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Jak ono działa, ile kosztuje oraz czy jest dostępne dla osób o szczególnych potrzebach.
W trakcie wydarzenia poruszany był również wątek, czy sztuczna inteligencja potrafi stworzyć poprawny tekst w formacie ETR. Mówiono o tym, jakie są korzyści oraz zagrożenia płynące z używania programów AI do tworzenia tekstów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Odbyła się również dyskusja „Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w zapewnianiu dostępności?”. Panel prowadziła Agata Gawska, badaczka i ekspertka rynku pracy osób z niepełnosprawnościami. Zaproszeni do panelu eksperci dzieli się swoimi opiniami. Mówili o tym, czy wykorzystują AI w pracy w obszarze dostępności. Jeden z mówców wspomniał, że używa AI do tworzenia audiodeskrypcji, inny używa jej w działaniach z obszaru edukacji. Jeden ze specjalistów powiedział, że AI można byłoby używać do odczytywania mowy z ruchu warg. Jeszcze chyba nie powstało takie rozwiązanie, a byłoby bardzo pożyteczne.
Wydarzenie było w pełni dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawności. Aula Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych wypełniona była po brzegi. W konferencji uczestniczyli również pracownicy z Centrum Rehabilitacji PZN i Działu Komunikacji PZN.
JR/Centrum Komunikacji PZN