Treść artykułu

VI Zjazd

VI Zjazd w ramach Projektu “Zrób to sam 2 – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”

Za nami kolejny Zjazd, który miał już kończyć projekt, ale okazało się, że jest potrzeba organizacji jeszcze jednych zajęć i po wyrażeniu zgody przez PFRON możemy zorganizować podsumowujące spotkanie, więc ten Zjazd faktycznie jest przedostatni. Odbył się w dniach 1 – 3 marca 2024 r. Tym razem uczestniczki zapoznały się z następującymi zagadnieniami:

  • dostępnością w kontekście osób z problemami wzroku i wykonanie symulacji adaptacji przestrzeni do potrzeb osoby z problemami wzroku,
  • spędzanie wolnego czasu – gry, krzyżówki, książki, spacery, rekreacja, dostępna kultura,
  • podpisywanie się, wypełnianie formularzy,
  • przygotowanie do obsługi kuchni elektrycznej, środki ostrożności, centrowanie naczyń, przygotowanie różnorodnych posiłków (pieczenie mięs, ciast, smażenie jajecznicy), zmywanie naczyń.
  • Czyszczenie obuwia (dla kolejnych grup, które nie miały jeszcze tych zajęć),
  • Przygotowanie do obsługi kuchni gazowej, środki ostrożności, centrowanie naczyń, przygotowanie różnorodnych posiłków (zapoznawanie z ogniem, rozdzielanie żółtka od białka, przygotowywanie ciasta naleśnikowego, przygotowywanie kurczaka, smażenie naleśników, kurczaka i jajecznicy), zmywanie naczyń. Zapoznanie się z toaletą (dla tych grup, które nie miały takich zajęć).

Przeprowadzono również zajęcia uzupełniające z zagadnień, które chciały przećwiczyć uczestniczki projektu: wiązanie butów, smarowanie chleba, higiena (zakładanie podpasek, tamponów), zajęcia domowe (mycie umywalki i toalety), nawlekanie igły i przyszywanie guzika.

Do zajęć, tak jak podczas poprzednich Zjazdów, wykorzystano symulatory widzenia i opaski. Do ćwiczeń wykorzystywano także różnego rodzaju produkty spożywcze, higieniczne i do czyszczenia obuwia, igły do szycia, różnego rodzaju gry dostosowane do potrzeb osób z problemami wzroku, aplikację Kino Dostępne, ramki do podpisywania się i różne pomoce do nauki podpisywania.

W niedzielę rano odbył się egzamin teoretyczny składający się z 14 pytań. Liczba punktów wystarczająca do zaliczenia egzaminu to 30 na 51 możliwych (60%).

Cała niedziela przeznaczona była na praktyki. Do współpracy zaprosiliśmy osiem osób z problemami wzroku, które wcieliły się w potencjalnych klientów instruktorów czynności życia codziennego. Do przeprowadzenia praktyki przygotowano 39 zadań, wiele pomocy umożliwiających ich zrealizowanie. Tutaj również uczestniczki wykazały się zarówno wiedzą, umiejętnością nauczenia wylosowanego zadania jak i umiejętnością nawiązania relacji z klientem i stworzenia dobrej atmosfery.

Zajęcia prowadziły bardzo doświadczone specjalistki dr Antonina Adamowicz Hummel, Małgorzata Białek, Mariola Łygas, dr Kamila Miller-Zdanowska, Agnieszka Zakrzewska.

Dziękujemy uczestnikom i kadrze za kolejne pracowite dni.
Przypominamy, że projekt dofinansowany jest ze środków PFRON.

Centrum Rehabilitacji IT PZN

Projekt “Zrób to sam 2 – Szkolenie instruktorów czynności życia codziennego” jest współfinansowany ze środków PFRON
PFRON Logo