Treść artykułu

Kobieta idzie z białą laską i psem przewodnikiem po alejce, w tle zieleń.

Turystyka dla każdego na Podkarpaciu

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak odwiedziła na początku października br. pierwszy w Polsce szlak z audiodeskrypcją przystosowany dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Na trasie ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej GOPR zaprezentowali sprzęt turystyczny dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie było pretekstem do poruszenia tematu turystyki społecznej w województwie podkarpackim.

− Naszą ambicją jest takie dostosowanie infrastruktury na szlakach turystycznych, czy miejscach terenowej rekreacji, aby osoby z niepełnosprawnością ruchu, słuchu czy wzroku mogły także z nich korzystać – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W ramach projektu „Zobaczyć Beskid Niski” ścieżka turystyczna została wyposażona w urządzenia, które w połączeniu ze specjalną aplikacją wspomagają orientację przestrzenną oraz zwiększają bezpieczeństwo turystów. Znaczniki na szlaku emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu komunikatem tekstowym lub głosowym. Dodatkowo na trasie są mapy i tabliczki z informacjami w języku Braille’a.

Innym projektem z zakresu turystyki społecznej w województwie podkarpackim jest przedsięwzięcie „Schronisko bez barier” − dwa schroniska PTTK na Turbaczu i Przehybie dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Turystyka społeczna to także możliwość poznania przez osoby ze szczególnymi potrzebami miejsc historycznych i zabytków. Przykładem takich miejsc na Podkarpaciu są: Muzeum na Zamku w Łańcucie, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz budynki Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu.

W całej Polsce realizowane jest również projekt „Dostępność ponad barierami”, w którym dostosowywane są obiekty i szlaki turystyczne oraz „Obszar chroniony, obszar dostępny”, w którym wypracowano model dostępnego parku narodowego lub krajobrazowego. Jego elementy są wdrażane przez 16 parków w Polsce.

Źródło: Program Dostępność Plus