Treść artykułu

Ogród z alejkami, krzewami i dużą ilością zieleni,

Miejsce, gdzie można korzystać z terapii z wykorzystaniem roślin

W Krośnie otwarto park sensoryczny. Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać tam z hortiterapii. Istotą takiej rehabilitacji jest oddziaływanie na kondycję pacjenta za pomocą roślin. To ciekawe miejsce będzie edukować, wyciszać i zachwycać barwami i dźwiękami.

− Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo teren parku spełnia funkcję wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Terapia tu stosowana będzie uzupełnieniem innych metod leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która uczestniczyła w otwarciu tego miejsca. Hortiterapia to wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu poprzez obserwację roślin, wsłuchiwanie się w dźwięki przyrody, czy poznawaniu zapachów ogrodu. Mieszkańcy Krosna, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogli w tym miejscu odpocząć i znaleźć ukojenie.

W ramach projektu wykonano nasadzenia drzew, wytyczone zostały ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin ozdobnych. Mieszkańcy mogą skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami.

Przedsięwzięcie zostało wypracowane w modelu partycypacyjnym i jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców dotyczące tworzenia miejsc odpoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni. Dodatkowo idea tworzenia miejsc dostępnych dla wszystkich, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami wpisuje się w ideę programu Dostępność Plus.

Inwestycja uzyskała dofinansowane w wysokości ponad 950 tys. zł z funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Źródło: MFiPR

Fot. Unsplash