Projekt RADAR
Porównanie poziomu zatrudnienia osób z dysfunkcją wzroku w krajach uczestniczących w realizacji projektu i opracowanie materiałów skierowanych do pracodawców, urzędów pracy i innych podmiotów zajmujących się zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, które mają pomóc w lepszej efektywności działań tych podmiotów – to główne działania podejmowane w ramach RADAR-u.
Jego celem jest wypełnienie luk w informacji o nowych możliwościach, które daje osobom niewidomym i słabowidzącym rynek pracy dzięki szerszemu zastosowaniu nowoczesnych technologii wspierających. Projekt umożliwia też zdobywanie wiedzy o aktualnych możliwościach szkoleniowych i zawodowych związanych z nowymi obszarami zatrudnienia. Jednak nadrzędnym celem jest przyczynianie się do zwiększenia zatrudnienia wśród osób z dysfunkcją wzroku w Europie, a w szczególności w krajach uczestniczących w jego realizacji. Trwa on od listopada 2019 r. przez 28 miesięcy, czyli do końca lutego 2022 r.
Koordynatorem projektu jest I.Ri.Fo.R. Regionale Toscano ONLUS, natomiast partnerzy to:
- Centro Machiavelli S.r.l., Włochy,
- Polski Związek Niewidomych,
- Stichting Bartiméus Sonneheerdt, Holandia,
- Universitat Linz, Austria.
Polski Związek Niewidomych zbierze polskie dane do wdrożenia Podstawowych Zasad Szkolenia, Zatrudniania i Dostępności (Training, Employability and Accessibility Framework – TEAF) i wniesie swój wkład w inne prace związane z tworzeniem Produktów Pracy Intelektualnej. W szczególności będzie wspierać I.Ri.Fo.R. w tworzeniu „Wytycznych Operacyjnych dla podmiotów Doradztwa Zawodowego oraz w zakresie Kształcenia i Szkolenia Zawodowego” jako partner tandemowy. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2020 r.