Tyflogaleria PZN

Tyflogaleria to wyjątkowe miejsce, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia – koncerty, wystawy, pokazy filmów z audiodeskrypcją, spotkania autorskie, konferencje – skierowane do osób niewidomych, słabowidzących oraz ich przyjaciół. Znajduje się ona w siedzibie Instytutu Tyflologicznego PZN.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie:

  1. Kulturalne wtorki – zapraszamy do uczestnictwa w koncertach, wieczorach poezji, seansach filmowych z audio deskrypcją, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. W Tyflogalerii występowali aktorzy: Roch Siemianowski, Krzysztof Kalczyński i Halina Rowicka,   koncertowali  Janusz Skowron i Dorota Miśkiewicz, Agata Kulesza, Grzegorz Małecki, Jacek Fedorowicz, Maciej Rayzacher, literaci: Andrzej Bartyński, Krystyna Łagowska, Andrzej Zaniewski, Halina Kuropatnicka, Teresa Bojarska, Iza Galicka, Irena Stopierzyńska – Siek, Piotr Stanisław Król, koncertowali  Janusz Skowron i Dorota Miśkiewicz a także lektorzy: Ksawery Jasieński i Elżbieta Kijowska. Obok znanych artystów często występują amatorzy, mogący poszczycić się sporym dorobkiem.
  2. Wystawy – Promujemy twórczość niepełnosprawnych artystów. Każdego roku organizowane są tu różnorodne wystawy: malarstwa, rzeźby, wikliny, itp.
  3. “Laboratorium Ciemności”:
    • warsztaty dla dzieci i młodzieży – zajęcia w czasie, których przybliżamy uczestnikom w jaki sposób osoby niewidome odbierają świata. Podczas zajęć można zobaczyć, jak osoby niewidome radzą sobie w ruchu ulicznym, w pracy, w domu. Uczestnicy uczą się też jak udzielać pomocy osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Dzieci mogą wczuć się w sytuację osób niewidomych zakładając czarne gogle, chodząc z białą laską, lub w całkowitej ciemności rozpoznając drobne przedmioty, dźwięki i zapachy;
    • warsztaty dla dorosłych – codziennie setki ludzi traci wzrok na skutek różnych schorzeń, wypadków. Życie ich zmienia się całkowicie w ciągu jednej chwili. Stają się bezradni i zależni od innych. W czasie warsztatów uczestnicy dowiadują się jak umiejętnie im pomóc, nawiązać kontakt i zbudować satysfakcjonujące relacje;
    • imprezy integracyjne, konferencje, szkolenia – Tyflogaleria to również miejsce, gdzie można zorganizować spotkanie. Pomieszczenie jest przestronne, wyposażone w komputer, rzutnik, nagłośnienie, jest tam też fortepian. Pomieszczenie posiada klimatyzację.