Treść artykułu

Grafika. Postać osoby niewidomej w centrum, a dookoła inne postacie

Polecamy poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia

W poradniku można odnaleźć informacje przydatne dla osób z dysfunkcją wzroku począwszy od grup wsparcia, poprzez praktyczne wskazówki dotyczące rehabilitacji i samodzielnego życia, aż po pomoc oferowaną przez instytucje. Broszura została opracowana w ramach programu „Widzimy nie tylko oczami”.

Publikacja przygotowana w Instytucie Tyflologicznym PZN to jedna z nielicznych pozycji na rynku, w której zawarte są praktyczne rady dla osób tracących wzrok. Czytając broszurę można znaleźć odpowiedź na pytania: jak urządzenia oraz pomoce ułatwiają codzienne czynności, jakie aplikacje mogą być przydatne dla osób niewidomych i słabowidzących oraz jakie czasopisma i książki przygotowano dla tej grupy odbiorców.

Kompendium dostarcza też wiele innych informacji, takich jak np.: jak wygląda szkolenie z orientacji przestrzennej, jak dobrać białą laskę, komu może pomóc pies przewodnik, czy też dlaczego warto uczyć się brajla. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z treścią poradnika, pobierając go ze strony: https://pzn.org.pl/powstal-poradnik-dla-osob-zagrozonych-utrata-widzenia/. Publikacja została opracowana w trakcie trwania programu „Widzimy nie tylko oczami” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Poniżej prezentujemy odpowiedź na pytanie: w jaki sposób osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać ze smartfona?

Osoby niewidome lub słabowidzące mogą z łatwością korzystać ze smartfona. Pomagają im w tym specjalne programy odczytujące mową syntetyczną tekst wyświetlany na ekranie. Dla urządzeń z systemem iOS jest to program VoiceOver, a dla urządzeń z systemem Android – TalkBack. Są one bezpłatne i znajdują się w standardowym wyposażeniu smartfona. Uruchomienie programów udźwiękawiających wymaga czasem pomocy osoby widzącej.

Aby sprawnie korzystać ze wszystkich aplikacji znajdujących się w smartfonie przy pomocy mowy syntetycznej, trzeba nauczyć się specjalnych gestów, które zastępują różne komendy. W nauce gestów i nawigowania po smartfonie może pomóc  tyfloinformatyk, czyli specjalista technik komputerowych dla osób z dysfunkcjami wzroku. Szkolenia tyfloinformatyczne  organizują, zazwyczaj bezpłatnie, różne stowarzyszenia i fundacje, w tym Polski Związek Niewidomych. Po opanowaniu bezwzrokowej obsługi smartfona można zainstalować dodatkowe aplikacje, które sprawią, że będzie można, np.:

  • rozpoznawać banknoty;
  • planować trasę swojej podróży po mieście;
  • sprawdzić bieżącą lokalizację i adres;
  • śledzić trasę, uzyskując informacje o nazwach ulic, skrzyżowaniach i mijanych obiektach;
  • rozróżniać kolory;
  • rozmawiać za pomocą rozmów video i zdalnie otrzymywać pomoc;
  • korzystać z rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, pociągów i autobusów;
  • dokonywać różnych zakupów i płatności;
  • sprawdzać nazwy produktów i informacje zawarte w kodach kreskowych lub kodach QR;
  • oglądać filmy z audiodeskrypcją;
  • wyszukiwać informacje w Internecie;
  • słuchać audiobooków i czytać czasopisma.

Osoba słabowidząca może wykorzystać smartfon do sprawniejszego odczytywania tekstu poprzez jego powiększenie, nasilenie kontrastu, zmianę kolorów lub ich odwrócenie. Można też zainstalować aplikację Lupa pozwalającą na przekształcenie smartfona w kieszonkowy, elektroniczny powiększalnik. Każdy smartfon można więc ustawić według własnych preferencji.

Fot. Shutterstock