Treść artykułu

Spotkanie w sali, w której uczestnicy siedzą na krzesłach, mają wzrok skierowany na prowadzącą, która stoi na środku i gestykuluje rękami.

Pierwsza konferencja Forum Dialogu

1 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące pracę Forum Dialogu. Wydarzenie było również transmitowane online. Podczas jego trwania niejednokrotnie wybrzmiewało stwierdzenie, że organizacja takich spotkań jest bardzo potrzebna. 

W pierwszej części spotkania Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON i Dorota Habich, zastępca prezesa zarządu ds. Programowych PFRON wręczyli powołania członkom Forum Dialogu. O zespole osób powołanych do rady pisaliśmy na stronie: https://pzn.org.pl/nowe-osoby-w-forum-dialogu/.

W trakcie wydarzenia podsumowano współpracę PFRON-u z organizacjami pozarządowymi w 2022 r., a także omówiono koncepcje i wyznaczono kierunki prac Forum Dialogu w br.

Kamil Bobek, dyrektor departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przybliżył współpracę PFRON-u z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Do ich zadań należy: kompleksowe, horyzontalne podejście do wsparcia ON, animowanie zrzeszenia się tych osób, zapewnienie uwzględnienia ich potrzeb w zakresie niezależnego życia, a także włączenie osób z dysfunkcjami w życie społeczne i zawodowe poprzez wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych.

Ponadto przedstawiono kierunki prac Forum Dialogu, do których należą:

  • konsultacje zmian w dokumentacji konkursowej zadań zlecanych z art. 36 ustawy o rehabilitacji;
  • kryteria premiujące w konkursie w ramach zadań zlecanych z art. 36 ustawy o rehabilitacji;
  • działania o charakterze usprawniającym (rehabilitacja lecznicza) w ramach środków z art. 36 ustawy o rehabilitacji;
  • finansowanie projektów wieloletnich;
  • wyrównywanie intensywności wsparcia ON ze środków PFRON-u;
  • zachęcanie ON do tworzenia i uczestnictwa w organizacjach pozarządowych;
  • dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami.

– Chcielibyśmy opracować takie podejście, żeby było jak najmniej białych plam w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami – powiedział Kamil Bobek.

W drugiej części spotkania uczestnikom przybliżono informacje nt. systemu iPFRON+. Jego pełna nazwa to: „Uniwersalna platrforma do projektowania i realizacji programów wsparcia ON wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – System iPFRON+”. Projekt iPFRON+ rozpoczął się 1 marca 2020 r. i potrwa do 31 grudnia br.

Do jego celów należą:

  • ułatwienie NGO i innym podmiotom działającym na rzecz ON aplikowanie o środki PFRON;
  • ułatwienie ON i poprawa jakości życia obywateli z dysfunkcjami;
  • usprawnienie i przyspieszenie procesu udzielania dofinansowań;
  • wytworzenie skutecznego modelu reagowania na pojawiające się potrzeby społeczne oraz sposobów ich zaspokajania;
  • zapewnienie pełnej transparentności wydatkowania środków publicznych;
  • transformacja administracji publicznej w kierunku modelu usługowego względem obywateli.

Kompleksowe narzędzie obsługi programów i zadań PFRON umożliwia załatwienie sprawy w 100% online: od uzyskania informacji, wypełniania wniosku, jego podpisania i złożenia, przez dokonanie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, zawarcie umowy, aż po rozliczenie dofinansowania.

Wydarzenie zakończyło się dyskusją plenarną, podczas której uczestnicy poruszyli takie tematy, jak m.in.: otoczenie opieką psychologiczną osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, zapewnienie wsparcia w zakresie e-usług dla osób np. po przebytym udarze, standaryzacja i uproszczenie wniosków czy też dostępność dokumentów w PJM.

Był to owocnie spędzony czas, a także okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi, dyskusji, przedstawienia poglądów czy opinii w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock