Treść artykułu

Postać człowieka z zaznaczonym narządem wątroby.

TOP 5 najchętniej czytanych artykułów o zdrowiu na naszej stronie!

Koniec roku to czas podsumowań, dlatego prezentujemy pięć informacji dotyczących tematów zdrowotnych, które w naszym serwisie www.pzn.org.pl cieszyły się największą popularnością wśród czytelników.

Warto przypomnieć te tematy, bo zawarte w nich wskazówki nadal są przydatne.

  • Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?

Od września br. zmieniono zasady refundacji szczepionek przeciw grypie. Wytyczne są korzystniejsze dla pacjentów od tych, które obowiązywały wcześniej.

Szczepionki przeciw grypie są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, dorosłych w wieku 65 lat i więcej oraz kobiet w ciąży. Dorośli mają refundację 50% na zakup szczepionki. Całość pod linkiem: https://pzn.org.pl/dla-kogo-bezplatna-szczepionka-przeciw-grypie/

 

  • Jaka dieta jest dobra dla chorych na jaskrę?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaobserwował, że prawidłowe odżywianie może znacząco wpłynąć na stan oczu oraz zapobiegać rozwojowi jaskry. Jakie składniki diety są dobre dla oczu?

Naukowcy opublikowali artykuł na ten temat w marcu br. w czasopiśmie naukowym „Nutrients”. Szczegółowo przeanalizowali wyniki badań nad wpływem składników odżywczych na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Raport powstał przy współpracy Kliniki Okulistyki i Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Osoby cierpiące na jaskrę powinny unikać spożywania produktów, które przyczyniają się do rozwoju zespołu metabolicznego, otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i cukrzycy. Z artykułu wynika, że dieta, która pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie i poziom cukru we krwi, pomaga zmniejszyć ryzyko jaskry. Odpowiedni plan żywieniowy może uzupełniać konwencjonalne leczenie jaskry, jednak nie może go zastąpić. Artykuł znajduje się na stronie: https://pzn.org.pl/jaka-dieta-jest-dobra-dla-pacjenta-z-jaskra/.

 

  • Na czym polega rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku?

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN prowadzi rehabilitację osób z dysfunkcją narządu wzroku. To świadczenie refundowane jest z NFZ. Jak je uzyskać i kto właściwie może z niego skorzystać?

Rehabilitacja jest uzupełnieniem leczenia okulistycznego. Przynosi wymierne korzyści pacjentowi w postaci lepszego funkcjonowania, nawet jeśli z medycznego punktu widzenia proces leczenia (zabiegowy i/lub farmakologiczny) nie przynosi poprawy. Celem rehabilitacji jest wykorzystanie, w jak największym stopniu, resztek widzenia, które jeszcze posiada pacjent. Więcej na stronie: https://pzn.org.pl/czym-jest-rehabilitacja-osob-z-dysfunkcja-narzadu-wzroku/.

 

  • Leczenie jaskry wymaga potraktowanie każdego przypadku indywidualnie

Jaskra to choroba, która niszczy nerw wzrokowy. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

– Czy łatwo postawić diagnozę jaskry?

– Czasami mija rok do postawienia diagnozy, czasami to następuje od razu, po wykonaniu określonych badań. Jeśli pacjent ma nadciśnienie oczne, które nie jest jaskrą, to trzeba pacjenta obserwować, bo w którymś momencie, gdy dojdzie do zaburzeń ciśnienia krwi, u pacjenta z dużym prawdopodobieństwem pojawi się jaskra. Jaskra nie jest taką jednoznaczną chorobą. Leczenie wymaga pewnej refleksji i potraktowania każdego przypadku bardzo indywidualnie. Za każdym razem jest to zagadka do rozwikłania – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek.

Cała rozmowa na ten temat znajduje się pod linkiem: https://pzn.org.pl/leczenie-jaskry-wymaga-potraktowanie-kazdego-przypadku-indywidualnie/.

 

  • Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to choroba, która często nie daje objawów. Wiele osób może nie wiedzieć, że na nią choruje. WZW typu C przebiega bezobjawowo u około 80% pacjentów. Warto zatem stosować profilaktykę i szczepić się przeciwko temu wirusowi.

WZW to choroba wywołana przez wirusy prowadzące do zmian martwiczo-zapalnych w wątrobie. Najczęściej wywołana jest wirusami typu: A (HAV), B (HBV), C (HCV). Szacuje się, że 130–150 mln osób na świecie jest zakażonych HCV. U 78-85% osób zakażonych HCV dochodzi do przewlekłej infekcji, z tego u ok. 20% pacjentów rozwija się marskość wątroby, a następnie rak wątrobowokomórkowy. Warto dodać, że 90% Polaków nigdy nie wykonało badań diagnostycznych w kierunku WZW.

WZW typu B, dawniej nazywane żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Może przebiegać w postaci przewlekłej lub ostrej. Objawem ostrego zakażenia HBV jest zażółcenie skóry i białkówek oczu, osłabienie, ciemny kolor moczu, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz brak apetytu. Objawy te pojawiają się do 6 mies. od zakażenia. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/zaszczep-sie-przeciwko-wirusowemu-zapaleniu-watroby/

 

JR/Centrum Komunikacji PZN