Treść artykułu

Uczestnicy warsztatów oglądają urządzenia i pomoce dla niewidomych

Laboratorium ciemności wznawia działalność

Laboratorium ciemności w Instytucie Tyflologicznym PZN wznawia działalność po okresie restrykcji związanych z pandemią. Zapraszamy chętnych – dzieci, młodzież, a także dorosłych – na zajęcia pokazujące świat z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących. To ważna lekcja życia społecznego. Spotkanie może być też przydatne dla wszystkich, którzy zajmują się tematem dostępności.

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak osoby z dysfunkcją narządu wzroku funkcjonują w codziennym życiu. Zajęcia te uwrażliwiają na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku, a także uczą, w jaki sposób można im pomagać. To przydatna wiedza dla wszystkich, którzy zajmują się wprowadzaniem i zarządzaniem dostępnością w instytucjach i urzędach, do czego obliguje ustawa o dostępności. Ale nie tylko; dużo wiedzy na temat empatii i potrzeb osób niepełnosprawnych wyniosą z tych zajęć również nastolatkowie i dzieci.

Na spotkaniu można dowiedzieć się, jakie urządzenia i udogodnienia są przydatne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Używając symulatorów schorzeń wzroku na sobie, można przekonać się, jak to jest poruszać się, kiedy widzi się jak przez „dziurkę od klucza” lub sito, a także jakie to uczucie, gdy w ogóle nic się nie widzi. Uczestnicy dowiedzą się także, jakich pomocy i sprzętów wtedy używać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności.

Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Po co jest biała laska? Na te i inne pytania prowadzący odpowiedzą w trakcie warsztatów. Można będzie też poznać świat dotyku, dźwięku i zapachów, w jakim żyją osoby niewidome. Z kolei poznając pismo Braille’a i specjalne techniki komputerowe można przekonać się, jak osoby z dysfunkcją wzroku czytają.

− Zapraszamy na nasze warsztaty. Były u nas dzieci z ogólnodostępnych przedszkoli i szkół, restauratorzy, pracownicy domów pomocy społecznej, służby zdrowia, biur podróży. Warsztaty prowadzą między innymi osoby z problemami wzroku. Zbliża się okres wakacyjno-urlopowy, zapraszamy więc na zajęcia w ramach zielonych szkół. Uczestnicy warsztatów przekazują nam wiele pozytywnych opinii, spotykamy się z wdzięcznością i zadowoleniem, warto nas odwiedzić  – mówi Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.

Więcej informacji na temat zapisów na zajęcia można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/category/oferta/laboratorium-ciemnosci/.

Zajęcie są prowadzone w reżimie sanitarnym.

Fot. Zdjęcia ze warsztatów