Treść artykułu

Kobieta w letnim kapeluszu i kostiumie kąpielowym siedzi i patrzy na morze; widzimy ją od tyłu, tylko do połowy pleców; jest słoneczna pogoda

Jak bezpiecznie się opalać?

Za oknem lato w pełni, a wraz z nim – opalanie. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej. Czy słońce może wyleczyć niektóre choroby skóry? Jakich zasad trzeba przestrzegać, aby uniknąć oparzeń? A jeżeli już mamy oparzenia – jak się zachować, aby nie pogorszyć sytuacji?

Podczas konferencji „Blaski i cienie słońca” prof. Irena Walecka, specjalistka dermatologii, która kieruje Kliniką Dermatologii Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie wspomniała, że w niektórych przypadkach słońce może mieć właściwości lecznicze, łagodzące stany zapalne skóry: – Jak wiadomo, mamy różne długości fal słonecznych. W zależności od tego, z jaką długością mamy do czynienia, słońce może leczyć lub szkodzić.

Szkodzi czy leczy?

W przypadku łuszczycy lub lekkiego przebiegu atopowego zapalenia skóry słońce może trochę pomóc, ale nie jest to metoda leczenia tych chorób. Z kolei jeśli chodzi o trądzik, stan zapalny skóry może zaostrzyć się po zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne.

Prof. Walecka zwróciła także uwagę na leki fotouczulające, w tym suplementy diety i zioła (np. dziurawiec). Podczas przyjmowania antybiotyków, leków onkologicznych, kardiologicznych lub przeciwdepresyjnych należy zachować szczególną ostrożność.

Korzystać, ale z rozumem

Oczywiście nie oznacza to, że należy unikać słońca. Warto jednak rozsądnie podejść do przebywania na nim i stosować się do kilku prostych zasad:

  • nosić okulary przeciwsłoneczne z silnym filtrem,
  • założyć na głowę czapkę z daszkiem lub kapelusz,
  • używać filtrów w kremach (SPF 50) lub ubrań z filtrem UV,
  • unikać silnej ekspozycji na słońce między godz. 11 a 15,
  • używać filtrów w kremie pół godz. przed wyjściem i dokładać nową warstwę co 2-3 godz.

Kiedy opalania jest za dużo

Nieodpowiednia ochrona skóry przed słońcem może powodować fotostarzenie, plamy czy odbarwienia, ale także nowotwory skóry. Prof. Piotr Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierujący Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie przybliżył temat tych groźnych chorób.

– Przewidywania są takie, że za 18 lat czerniak będzie drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Stanach Zjednoczonych – mówił. – W Polsce wciąż jest duży odsetek zachorowań wśród młodych osób, ale jest to trend, który da się zahamować zmianą przyzwyczajeń.

Liczby nie napawają optymizmem: każdego roku jest więcej nowych przypadków raka skóry niż łącznie raka piersi, prostaty, płuc i jelita grubego, czyli 100 tys. zachorowań na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby zachować umiar i opalać się z rozsądkiem.

Oparzenia – jak sobie z nimi poradzić?

Oprócz groźnych chorób czy nowotworów, nadmierne opalanie może spowodować także oparzenia. Podczas konferencji „Wakacje bez oparzeń” przybliżono ten temat, w tym także kwestię oparzeń słonecznych. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, gdy już dojdzie do uszkodzenia skóry:

  • oparzenia należy chłodzić chłodną, a nie zimną czy lodowatą wodą – można w ten sposób przemrozić tkanki i doprowadzić do martwicy,
  • chłodzenie jest bardzo ważne, ponieważ oprócz tego, że łagodzi ból, przede wszystkim powstrzymuje niszczenie tkanek,
  • powierzchnia dłoni dorosłej osoby to ok. 1% powierzchni skóry; oparzenia większe niż powierzchnia dłoni wymagają interwencji lekarza.

Podczas letnich, wakacyjnych dni warto korzystać z pięknej pogody. Należy jednak pamiętać, że przestrzeganie kilku prostych zasad może zachować naszą skórę w dobrej kondycji, dzięki czemu unikniemy groźnych chorób.

Warto również dodać, że przewlekłe choroby skóry są szkodliwe także dla psychiki. O programie „Psycholog dla skóry” można więcej przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/cierpi-nie-tylko-skora-ale-i-dusza/.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash