Treść artykułu

Zwycięzcy konkursu na Zamku Królewskim podczas uroczystej gali.

Znamy już „Człowieka bez barier 2023”

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród osobom z niepełnosprawnościami. Nagrodzeni zostali ci, których społeczna aktywność, przedsiębiorczość i zaangażowanie w spełnianie własnych marzeń stanowi wzór dla innych. To już 21 edycja konkursu „Człowiek bez barier”.

Uroczysta gala miała miejsce 5 grudnia 2023 r. Celem konkursu „Człowiek bez barier” jest promowanie i nagradzanie ludzi, których życie zawodowe i społeczne jest wzorem do naśladowania, osób z niepełnosprawnościami, które działają, pokonując trudności i ograniczenia.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Zakrzewskiej-Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Aż z 40 zgłoszonych osób należało wybrać 20 finalistów. Co ciekawe, konkurs będzie teraz międzypokoleniowy, bo – poza finalistą w kategorii „Młody człowiek bez barier” – wybrany został po raz pierwszy „Senior bez barier”. Kategoria ta od przyszłego roku będzie oficjalnie przyjętą nową kategorią konkursu.

„Człowiekiem bez barier” został Przemysław Wieczorek – pedagog, wychowawca, terapeuta, sportowiec bez rąk. Sam o sobie mówi, że jest człowiekiem głębokiej wiary, który wszystkie sukcesy zawdzięcza Bogu. Jego droga do zawodowego spełnienia i sukcesów wiodła przez traumę z dzieciństwa, szpitale psychiatryczne, wyniszczające nawyki, narkotyki i skok pod pociąg. Nie było łatwo, ale przeszedł przemianę. Teraz pomaga innym.

Tytuł „Osobowości internetowej” zdobył Przemysław Świercz – reprezentant Polski w Amp Futbolu przez 12 lat (rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej), kapitan drużyny, trener mentalny i sportowy juniorów, biznesowy mówca motywacyjny.

Wśród 20 finalistów konkursu znalazły się dwie osoby z dysfunkcjami narządu wzroku: Alicja Nyziak z Sieradza – działaczka społeczna, autorka tekstów w periodykach środowiskowych, prezes Koła PZN w Sieradzu. Alicja podejmuje wiele działań na rzecz dostępności kultury. Działa również na rzecz osób niewidomych chorych na cukrzycę. W finale znalazł się także Karol Pabich z Gryfina. Karol jest osobą głochoniewidomą, niezwykłym człowiekiem. Skończył studia magisterskie na kierunku grafika projektowa oraz rozpoczął studia na kierunku scenografia i przestrzeń wirtualna. Prowadzi zajęcia integracyjne, wykłady i warsztaty związane z osobami głuchoniewidomymi. Jest artystą wizualnym. W swoich pracach wykorzystuje m.in. wklęsłodruk, linoryt, rzeźbę, solarigrafię. Za swoje dzieła Karol Pabich otrzymał już wiele nagród w dziedzinie kultury.

Pozostali finaliści to: instruktorka zumby; koordynatorka bazy wolontariatu w powiecie piaseczyńskim; artystka malująca i projektująca ubrania; prawnik aktywny społecznie; aktywistka na rzecz praw człowieka; magister politologii i dziennikarz; aktywistka i pisarka; niesłysząca aktorka; współzałożycielka zespołu Caritas; działacz zaangażowany w działalność pozarządową i samorządową; ekspert dostępności; student psychologii z najwyższym stopniem instruktorskim Harcerza Rzeczpospolitej; sportowiec kapitan i zawodnik reprezentacji Polski i klubu Wisła Kraków w Amp Futbolu; kilkukrotny wicemistrz świata i Europy w parateaekwondo, współzałożycielka fundacji oferującej pomoc kobietom znajdującym się w kryzysie; członkini kadry narodowej w parabadmintonie; dziennikarka, blogerka i działaczka społeczna.

Niewidomy artysta Artur Rożek wraz z akompaniatorką uświetnił muzycznie tę niezwykłą uroczystość, śpiewając arie operowe. Było to niezwykle wzruszające i piękne spotkanie. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów.

Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen. Honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Elżbieta Oleksiak,

kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN