Treść artykułu

Schody ruchome. Przed nimi oznaczenia dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Zmodernizowany Dworzec Gdańsk Główny bez barier architektonicznych

Zakończone zostały prace modernizacyjne na dworcu Gdańsk Główny. Dzięki przebudowie dworzec stał się miejscem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa, warta prawie 120 mln zł, inwestycja z Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 31 lipca b.r. pierwsi podróżni mieli okazję zobaczyć i skorzystać z udogodnień na zmodernizowanym dworcu.

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

Dworzec Gdańsk Główny to budynek zabytkowy, wybudowany w latach 1896–1900 w stylu tzw. renesansu gdańskiego. Zniszczony podczas II wojny światowej, przez lata zaniedbany, teraz odzyskał swój historyczny charakter. Jednocześnie stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią.

Istotnym elementem przebudowy dworca były prace konserwatorskie, lecz dworzec zyskał także na funkcjonalności przestrzeni obsługi podróżnych. W budynku dworca i jego otoczeniu zlikwidowane zostały bariery architektoniczne. Są ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a i plany dotykowe dworca. Przy kasach zainstalowane zostały pętle indukcyjne, dzięki czemu osoby korzystające z aparatu słuchowego mogą komunikować się z kasjerami. W toaletach zamontowano również instalacje, dzięki którym osoba z niepełnosprawnością czy rodzic z dzieckiem może wezwać pomoc w nagłej sytuacji.

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny każdemu

Na poziomie -1, na który dostać się można z holu za pomocą dwóch wind i schodów ruchomych, znajduje się przestronna poczekalnia dla rodziców z dziećmi (wyposażona w zabawki dla dzieci, pufy i mapę z dworcami z całej Polski).

Przebudowa dworca Gdańsk Główny objęła też jego najbliższe otoczenie. Pojawiły się nowe nawierzchnie, podjazdy pod budynek czy wytyczone miejsca typu kiss&ride, przeznaczone dla taksówek i osób z niepełnosprawnościami.

– Dworzec Gdańsk Główny to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji wykonanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Mieszkańcy Gdańska zyskali dzięki tej modernizacji dworzec, który z pewnością będzie jedną z wizytówek miasta. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek ułatwi pasażerom i turystom podróżowanie koleją nad polskie morze. A wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Gdańsk Główny to już 80. dworzec zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 i piąty w województwie pomorskim. Jeszcze w tym roku PKP planują otwarcie w tym regionie siedmiu dworców po modernizacji, będzie to m.in. dworzec Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański i Żelistrzewo.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury/PAP