Treść artykułu

Grafika promująca wystawę

Zaproszenie na wystawę „Stare drzewo – nowe życie II”

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na wystawę rzeźb Jana Bienkowskiego. Z drewna i korzeni zostały stworzone prace, które inspirują i oddają hołd naturze. Wystawa jest przystosowana do osób niewidomych i słabowidzących – eksponaty można dotykać. Wstęp wolny.

Prezentowane prace właściwie nie powinny nigdy powstać. Drewno, któremu artysta nadał drugie życie, było porzucone i skazane na zapomnienie. Korzenie obalonych drzew zbyt pokręcone, żeby nadawały się na opał, nadpróchniałe kawałki drzew naznaczone piętnem wyroków natury nie miały szans na opowiedzenie swojej historii. Na szczęście znalazł je ktoś, kto potrafił dostrzec
i wydobyć ich piękno.

W czasach, kiedy artyści mogą użyć dowolnego materiału, by urzeczywistnić swoją wizję, Bienkowski nie boi się zaufać naturze. Wierzy, że pasja, którą wkłada w swoją sztukę jest inspirowana duchem każdego indywidualnego drzewa. Ekologia i wrażliwość na naturę jest bardzo istotna dla artysty, który używa niemal wyłącznie surowca z powalonych drzew i karp znalezionych w lokalnym lesie.

Na wystawie możemy obejrzeć prace figuratywne, jak i bardzo sugestywną „Intymność” i pełen ekspresji „Tors”. Związek z naturą podkreśla olbrzymia dbałość artysty o surowiec, z którym pracuje. W pracy „Plusk” twórca pozwolił korzeniowi wierzby stać się niezwykle dynamiczną falą, przywodzącą na myśl japońskie drzeworyty. Z kolei w „Wirze” słoje znakomicie oddają faliste wirowanie wody.

Nowe rzeźby, jak „Wirus”, „Bakteria” i „Murmuracja”, są już mniej figuratywne i przechodzą w formy abstrakcyjne, ciągle jednak trzymają się koncepcji określonej w tytule. Sam artysta podkreśla, że w tych pracach „pustka jest częścią rzeźby”.

Jan Bienkowski to artysta urodzony, wykształcony i żyjący w Londynie. Rzeźbiarz ma swoją pracownię w Starym Orzechowie na północnym brzegu Narwi, gdzie ma dostęp do rozmaitych rodzajów drewna z pomiechowskich lasów.

Wystawa jest przystosowana dla osób niewidomych i słabowidzących – eksponaty można dotykać. Podpisy są dostępne w alfabecie Braille’a.

Ekspozycja dostępna będzie do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

Adres: ul. Indiry Gandhi 9, 02-776 Warszawa

Czynne: poniedziałek–niedziela godz. 9.00–20.00.

Źródło: Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy