Treść artykułu

Starówka w Gdańsku widziana z góry

Zaproszenie do Muzeum Niewidzialny Gdańsk

Muzeum Niewidzialny Gdańsk zostało ponownie otwarte po pandemii. Wizyta w tym miejscu to lekcja tolerancji, wrażliwości, empatii i szacunku do różnorodności. Odwiedzający to miejsce mogą wybrać się na wycieczkę w ciemność i doświadczać rzeczywistość za pomocą zmysłów. W ten niecodzienny sposób można również poznać historię Gdańska.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk to nietypowe miejsce na mapie miasta. W sercu gdańskiej starówki zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, pod opieką jednego z wyjątkowych przewodników – osoby niewidomej. Wizycie towarzyszą duże emocje − odrobina niepewności, trochę adrenaliny, spora dawka tajemnicy i chęć poznania nowych doznań. Odkrywanie muzealnej wystawy odbywa się za pomocą dotyku, słuchu i zapachu. To okazja, aby historię Gdańska i jego najważniejsze zabytki poznać na nowo, zupełnie inaczej, niż dotychczas.

Ideą muzeum jest wejście na chwilę do świata osób niewidomych i odkrycie rzeczywistości za pomocą zmysłów. W ten sposób można zrozumieć z czym mierzą się każdego dnia osoby niewidome i słabowidzące. Wzrok dostarcza nam około 80 procent informacji o otaczającej rzeczywistości. W Muzeum Niewidzialny Gdańsk zwiedzający mogą doświadczyć, jak poznawać świat bez tego zmysłu.

Organizatorem ekspozycji jest Stowarzyszenie Invisibilia zrzeszające osoby z niepełnosprawnością, które poprzez swoje działania − zajęcia sensoryczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży, zajęcia kulturalno-rekreacyjne dla seniorów, pragnie dotrzeć z ofertą do mieszkańców trójmiasta.

Wystawę mogą zwiedzać, zarówno osoby indywidualne, jak i grupy, w tym uczniowie. Wcześniej najlepiej umówić się telefonicznie (tel. + 48 58 352-02-85) lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: muzeum@niewidzialnygdansk.pl. Jednostka mieści się przy ulicy Okopowej 7 w Gdańsku, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17, a w weekendy od 11-19. Więcej informacji na stronie: https://www.niewidzialnygdansk.pl/

Fot. Unsplash