Treść artykułu

Czarno-białe zdjęcie. Kobieta ma zamknięte oczy. Na jej twarzy leżą ręce innej osoby.

„Widzimy nie tylko oczami” w mediach

Projekt „Widzimy nie tylko oczami” nabiera tempa! Pierwsi uczestnicy przeszli już diagnozę potrzeb, wystartowała strona internetowa projektu www.widzimy.pzn.org.pl, a inicjatywą zainteresowały się lokalne media.

– „Widzimy nie tylko oczami” to jest nazwa projektu, który jest adresowany do osób, które z powodu różnych schorzeń w dorosłości zaczynają tracić wzrok, albo może już w poważnym stopniu go stracili. My wiemy, jak pomóc ludziom z takimi problemami, żeby byli nadal aktywni. Proszę się do nas zgłaszać – mówiła w Kurierze Mazowieckim Małgorzata Pacholec, dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN i koordynator projektu „Widzimy nie tylko oczami”. Cały materiał można znaleźć na stronie: https://warszawa.tvp.pl/49047046/20072020 (od 8 min, 14 s).

– Kiedyś czytaliśmy, już dziś nie czytamy. Widzieliśmy z daleka numery autobusów, już dziś nie widzimy. Nie rozpoznajemy twarzy, wstydzimy się swojej nieporadności, mamy problemy z wychodzeniem w nowe miejsca, wstydzimy się tego, że nie widzimy cen w sklepie i tak dalej, i tak dalej. (…) Są już w tej chwili technologie, które pomagają nam w normalnym życiu, samodzielnym, ale są też techniki, które podpowiadają, jak gotować, nalewać bezpiecznie, jak robić zakupy, nie wstydzić się, i w tym możemy pomóc – tak o projekcie w Katolickim Radiu Podlasie opowiadała dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN.

– W tym projekcie możemy dojechać do Państwa, i to jest ta wartość. Będziemy organizować w miejscowościach powiatowych takie szkolenia grupowe, na które będzie można do nas się zgłosić – krótkie szkolenia, czterogodzinne, na które będzie można przyjść, spotkać się ze specjalistą, więc w tym projekcie mamy pieniądze, żeby dojechać do Państwa jak najbliżej – zachęcała Małgorzata Pacholec. Cały wywiad w dwóch częściach – porannej i popołudniowej – zamieszczamy poniżej (pliki do pobrania).

O projekcie „Widzimy nie tylko oczami” pisze również Tygodnik Siedlecki”. Więcej na stronie: https://www.tygodniksiedlecki.com/t57392-tracisz.wzrok.i.potrzebujesz.wsparcia.dzwon.otrzymasz.bezplatna..htm?fbclid=IwAR0zAsk3fF0TR8oy8lku3D5NnTd58akewFU5p2MHfrsxCBx3wSFTcT8QSMo#.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00 pod numerem infolinii 22 887 60 86. Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej www.widzimy.pzn.org.pl – można tam zapoznać się z ideą projektu, znaleźć przydatne wskazówki (np. jak sprawdzić, czy dobrze widzę), a także dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia poważnych problemów ze wzrokiem.

„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dwa logotypy. Po lewej stronie logo Marki Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Na białym tle zielony napis Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Po lewej stronie prostokąt obramowany zielonym kolorem, w którego wpisują się kolejno półokręgi: biały, zielony, biały, a kończy je zielona kropka. Obok, po prawej stronie logotyp Marki Mazowsze. Na białym tle znajduje się czerwony napis Mazowsze. Litera M przypomina serce. Poniżej dopisek serce Polski.