Treść artykułu

Marszałek Struzik otwiera konferencję i inauguruję projekt "O dobry wzrok Mazowszan".

W trosce o wzrok mieszkańców Mazowsza

Rusza pilotażowy projekt badania wzroku mieszkańców Mazowsza. Badania odbędą się w wielu miejscowościach regionu. Choroby wzroku przebiegają bezobjawowo. Często zdarza się, że pacjent trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego tak ważne są badania diagnostyczne.

W Warszawie odbyła się 16 lutego br. konferencja „Profilaktyka i diagnostyka przesiewowa chorób cywilizacyjnych oczu mieszkańców Mazowsza” z udziałem lekarzy ekspertów z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego oraz Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. To była także okazja do inauguracji pilotażowego projektu „Dobry wzrok Mazowszan”.

Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan swojego wzroku. Badania pokazują również, że co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Mimo rozwoju medycyny, wciąż jest wiele schorzeń prowadzących powolnie do utraty widzenia. Wczesna diagnostyka chorób wzroku często pozwala zaproponować właściwe leczenie i zahamować procesy degeneracyjne.

− Oko jest jednym z najmniejszych narządów w ciele, które objęte jest największą ilością chorób – wskazywała na konferencji Małgorzata Pacholec, prezes Retina AMD – O wzrok trzeba dbać. Wczesna diagnoza może być szansą na zachowanie widzenia.

Lekarze w trakcie konferencji mówili o tym, że najczęstszymi przyczynami utraty wzroku są: zaćma, jaskra i AMD. Dr Julita Majszyk wskazywała, że w Polsce jest 1 milion chorych na jaskrę, aż 50 proc. z nich pozostaje nie zdiagnozowanych. To alarmujący wskaźnik. Specjalistka tłumaczyła, że na jaskrę składa się kilkadziesiąt różnych chorób i dlatego jest trudna w diagnostyce. Natomiast, kiedy pacjenci się badają i leczą, to mają szansę przez wiele lat żyć z tą chorobą, w ten sposób, aby ona ich nie ograniczała.

− Badanie wzroku powinno się przeprowadzać przynajmniej jeden raz w roku. Pacjenci po 45 roku życia powinni regularnie robić badanie dna oka, a jeśli istnieje potrzeba badanie OCT – w trakcie swojej prezentacji tłumaczył prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego.

Dr Marta Bramorska z Międzyleskiego Szpitala Specjlalistycznego mówiła, o tym, że u 60 proc. chorych, którzy przez 20 lat chorują na cukrzycę, rozwija się retinopatia cukrzycowa. U pacjentów z cukrzycą częściej też dochodzi do zachorowania na zaćmę.

Na zakończenie konferencji Teresa Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN przekazywała zgromadzonym informacje na temat rehabilitacji narządu wzroku u osób słabowidzących.

Nowatorski i perspektywiczny projekt

Według danych NFZ z 2019 roku województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.

Aby dotrzeć do mieszkańców, którzy mają utrudniony dostęp do opieki okulistycznej i nie mają szans na badanie wzroku, samorząd województwa mazowieckiego przeprowadzi wyjazdowe badania wzroku. Docelowo obejmą one całe Mazowsze. Nadzór nad badaniami będzie miał zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Okulistycznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

– Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu było moją ideą od wielu lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa. Jest też on perspektywiczny ze względu na brak dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu – wyjaśniła pani prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Projekt będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę do oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, takie jak: jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekem, czy retinopatia cukrzycowa.

Badania wzroku w różnych miejscowościach Mazowsza

Pilotażowy program diagnostyczny, który obejmie północne Mazowsze, ruszy 3 marca br. w Żyrardowie.

Badania będą przeprowadzane:

  • 3 marca w żyrardowskiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego przy ul. 1 Maja 17 w godzinach 9:00−17:00,
  • 10 marca w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku przy ul. Kolegialnej 17 w godzinach 9:00−17:00,
  • 17 marca w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie przy ul. Okrzei 8 w godzinach 9:00−17:00,
  • 24 marca w Bodzanowie w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Głowackiego 22 w godzinach 9:00−17:00.

Infolinia dotycząca badań

W marcu ruszy także infolinia. Mieszkańcy Mazowsza dzwoniąc pod wskazany numer telefonu będą mogli zaczerpnąć informacji na temat badań. Za jej prowadzenie odpowiadać będzie partner projektu Retina AMD Polska  − stowarzyszenie, które upowszechnia wiedzę na temat leczenia i diagnostyki schorzeń siatkówki i plamki żółtej.

Przebieg konferencji został nagrany. Zainteresowani mogą zapoznać się z transmisją na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=VGeHUcQM54o&ab_channel=BiuroPrasoweMazovia

JR/Centrum Komunikacji PZN

Teresa Kłys, dyrektor Centralnej Przychodni PZN prowadzi prezentację na temat rehabilitacji narządu wzroku dla osób słabowidzących.

Małgorzata Pacholec, prezes Retina AMD mówi o sytuacji pacjentów tracących wzrok.