Tyflogaleria PZN

Tyflogaleria – co to znaczy? Galeria każdemu kojarzy się z wystawami, wernisażami, malarstwem, rzeźbą, jakąś ekspozycją. Ale tyflo, cóż to takiego? Tyflos z greckiego znaczy niewidomy, a Tyflogaleria, znajdująca się w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, przy ulicy Konwiktorskiej 7 w Warszawie to wyjątkowe miejsce przyciągające zarówno niewidomych, jak i ich przyjaciół.

Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

  1. Kulturalne wtorki – od początku września do końca czerwca, zapraszamy do uczestnictwa w koncertach, wieczorach poezji, seansach filmowych z audiodeskrypcją, lub w spotkaniach z ciekawymi, znanymi ludźmi. W Tyflogalerii występowali na przykład aktorzy: Agata Kulesza, Jacek Fedorowicz, Maciej Rayzacher, literaci, jak: Andrzej Bartyński, Halina Kuropatnicka, Teresa Bojarska a także lektorzy: Ksawery Jasieński, Elżbieta Kijowska. Obok znanych artystów często występują amatorzy, mogący poszczycić się sporym dorobkiem.

  2. Wystawy – każdego roku organizujemy ich kilka: malarstwa, rzeźby, haftu. Staramy się promować twórczość autorów niepełnosprawnych.

  3. Laboratorium Ciemności”:

warsztaty dla dzieci i młodzieży – w czasie których przybliżamy sposób odbierania świata przez osoby niewidome. Podczas zajęć można zobaczyć jak osoby niewidome radzą sobie na przykład w ruchu ulicznym, w pracy, we własnym domu oraz nauczyć się, jak i kiedy udzielać im pomocy. Pokazujemy jak uczą się i bawią dzieci niewidome. Dzieci widzące mogą wczuć się w sytuacje osób niewidomych zakładając czarne gogle i chodząc z białą laską, lub w całkowitej ciemności rozpoznawać rozmaite zapachy, drobne przedmioty i dźwięki;

warsztaty dla dorosłych czy wiedzą Państwo, że codziennie setki ludzi traci wzrok na skutek różnych schorzeń, wypadków? Życie ich zmienia się całkowicie w ciągu jednej chwili. Stają się bezradni i zależni od innych. W czasie warsztatów dowiemy się jak umiejętnie im pomóc, jak rozpoznać ich w „pędzącym tłumie”, jak nawiązać kontakt, jak zbudować satysfakcjonujące obie strony relacje;

imprezy integracyjne, np. spotkania biznesowe w ciemności, ponieważ czasem łatwiej jest pracownikom, czy partnerom biznesowym rozmawiać z szefem, kontrahentem bez konieczności patrzenia mu w oczy.

Tyflogaleria wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny: komputer, rzutnik, nagłośnienie oraz klimatyzację i fortepian.

Po przystępnej cenie jest wiec chętnie wynajmowana na rozmaite szkolenia, zebrania i konferencje.

Zapraszamy serdecznie do udziału w proponowanych imprezach, ale także jesteśmy otwarci na nowe pomysły i sugestie.

Przychodząc na nasze imprezy do Tyflogalerii, zachęcamy do odwiedzenia naszego Sklepu Charytatywnego, w którym możesz pomóc zarówno jako klient, a także jako darczyńca. Pieniądze pozyskane z zakupionych czy zostawionych przez Państwa drobnych rzeczy pomogą w organizacji kolejnych imprez w Tyflogalerii. Przedsięwzięcia te wymagają bowiem: zaangażowania czasu, pracy kompetentnych specjalistów, udziału osób z problemami wzroku, środków finansowych.

Szczegółowe informacje o wymienionych wyżej przedsięwzięciach, nasze dane adresowe znajdą Państwo po wejściu w zakładki: Warto tu przyjść, Co już zrobiliśmy, Kontakt.

Do zobaczenia

Warto tu przyjść

Koncert muzyki klasycznej. Zespół grający na skrzypcach

27 stycznia 2020

Wtorek z muzyką w Tyflogalerii

Już jutro (wtorek) o godz. 17.00 w Tyflogalerii PZN zabrzmi „Zimowy koncert”. Wystąpi zespół... czytaj całość >

Tyflogaleria PZN. Zajęcia Laboratorium Ciemności. Dwie nastolatki trzymają przed sobą białe laski. Mają zasłonięte oczy.

4 listopada 2018

Laboratorium Ciemności – warsztaty edukacyjne dla dzi...

Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla... czytaj całość >

Tyflogaleria PZN. Na środku sali stoi prowadzący Laboratorium Ciemności. Trzyma białą laskę.

11 września 2015

Laboratorium Ciemności – warsztaty interaktywne dla doros...

Projekt warsztatów interaktywnych dla dorosłych powstał z potrzeby pokazania pewnej odmienności innych ludzi, którzy... czytaj całość >

Zobacz wszystkie bieżące propozycje Tyflogalerii