Treść artykułu

Janusz Cieszyński siedzi, za nim po lewej stronie flagi Polski i Unii Europejskiej

To już 10 lat dostępności w Polsce

12 kwietnia br. odbyła się konferencja podsumowująca 10 lat obowiązywania w Polsce przepisów dotyczących dostępności cyfrowej. Zaproszono wielu ekspertów ds. dostępności i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Podzielili się oni refleksjami związanymi z wdrażaniem dostępności cyfrowej.

Wydarzenie zorganizowało Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Konferencję objął swoim patronatem Janusz Cieszyński – sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak powiedział podczas jej otwarcia: – Usługi, które nie są dostępne, nie są publiczne.

Minister zwrócił też uwagę na to, że twórcy prawa nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że dany akt prawny może okazać się pionierski. Tak właśnie było z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Kiedy przepisy te wchodziły w życie, termin dostępności realnie nie funkcjonował.

Janusz Cieszyński zapewnił, że będzie wspierał działania zmierzające do poprawy dostępności w Polsce. – Chcemy położyć szczególny nacisk na współpracę z projektantami dostępności – mówił. Na koniec podziękował uczestnikom i organizatorom, że dbają o dobro innych. Podkreślił też rolę dostępności cyfrowej w uzyskaniu równego dostępu do informacji przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność a UE

Gościem specjalnym konferencji była June Lowery-Kingston, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, przewodnicząca grupy ekspertów ds. dyrektywy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych. Przedstawiła ona działania Unii Europejskiej i dyrektywy na rzecz dostępności cyfrowej. Podkreśliła, że unijna dyrektywa ws. dostępności cyfrowej z 2016 r. była inspirowana polskimi rozwiązaniami z 2012 r. June Lowery-Kingston zwróciła także uwagę na to, że pandemia COVID-19 oraz kryzys uchodźczy pokazały, że internetowy dostęp do informacji publicznych jest niezbędny dla wszystkich.

Wystąpienia prelegentów pozwoliły przybliżyć historię dostępności oraz zmiany prawa w tym zakresie, nowelizację ustawy o dostępności czy program Dostępność Plus. Organizatorzy zaprezentowali też kilka krótkich filmów, w których osoby z niepełnosprawnościami wypowiadały się na temat tego, co daje im dostępność cyfrowa i dlaczego jest taka ważna. Z kolei panele dyskusyjne urozmaiciły wystąpienia, a zaproszeni goście zwrócili uwagę na istotne problemy w kwestii poprawy dostępności.

Ile wiemy o dostępności?

Artur Marcinkowski, pomysłodawca i założyciel Fundacji Widzialni, przeanalizował za to zmiany, jakie zaszły w podejściu do dostępności cyfrowej. W 2013 r. wiedza Polaków na ten temat była znikoma. Brakowało wtedy znajomości tego zagadnienia, specjalistów, świadomości i umiejętności. Tylko 1,7 proc. stron podmiotów publicznych spełniało najbardziej podstawowe kryteria normy WCAG. Już w następnym roku nastąpił duży skok – dostępnych było już 12,8 proc. stron. Z kolei w 2019 r. wartość ta przekroczyła 60 proc.

Konferencja pokazała, jak dużo zmieniło się w kwestii dostępności cyfrowej w ciągu ostatnich 10 lat. Zaczęto zwracać uwagę na to, aby dostępne były nie tylko strony internetowe, lecz także aplikacje mobilne, dokumenty cyfrowe, multimedia oraz wydarzenia. Osiągnięto wiele, ale wciąż dużo jest jeszcze do zrobienia. Szczególnie widać to w kwestii edukacji na temat dostępności. Jak powiedziała June Lowery-Kingston: – Dostępność przede wszystkim jest o ludziach i dla ludzi.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. materiały prasowe