Treść artykułu

Zdjęcie. Na dachu samochodu przymocowany żółto-czarny szyld z napisem TAXI.

Tanie taksówki dla osób z niepełnosprawnościami

Od 2 stycznia m. st. Warszawa kontynuuje usługę specjalistycznego przewozu osób z niepełnosprawnościami. Można z niej korzystać na terenie stolicy oraz 20 km od jej granic (w zakresach określonych w regulaminie usługi). Zryczałtowana opłata za kurs wynosi 20 zł brutto.


Z usługi można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 6.00–22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00–22.00, z wyjątkiem dni świątecznych. Osoby z niepełnosprawnościami mogą podróżować taksówkami samodzielnie, z opiekunem lub psem przewodnikiem. Do transportu wykorzystywane są zarówno pojazdy specjalistyczne (dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; pierwszeństwo mają osoby, które poruszają się na wózku), jak i samochody osobowe (pierwszeństwo mają osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku).

Zlecenia przyjmowane są u przewoźników:

  • specjalistyczne – z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, w dni powszednie w godz. 8.00–18.00 pod numerami telefonów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 oraz na adres e-mailowy: bus@specjaltrans.pl. Po godz. 18.00 oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne zlecenia rejestrowane są automatycznie. W przypadku, gdy na dany termin jest wolny samochód, w kolejnym dniu roboczym przewoźnik, zachowując kolejność zgłoszeń, oddzwania i informuje korzystającego o możliwości przyjęcia zlecenia;
  • osobowe – z co najmniej trzydziestominutowym wyprzedzeniem, przez całą dobę pod numerem telefonu (22) 333 4444 na hasło: „Wawa Taxi bez barier”. Wszelkie informacje w zakresie spraw związanych z korzystaniem z przewozów pojazdami osobowymi można uzyskać pod numerem telefonu przewoźnika: (22) 333 44 44, a także drogą elektroniczną, wysyłając z wyprzedzeniem zapytanie na adres e-mailowy: centrala@wawataxi.pl. W przypadku, gdy korzystający chciałby przesunąć godzinę podstawienia samochodu lub anulować zlecenie, zobowiązany jest poinformować o tym dyspozytornię – z co najmniej piętnastominutowym wyprzedzeniem na terenie Warszawy oraz z co najmniej trzydziestominutowym poza Warszawą. Kurs realizowany jest bez dodatkowych przystanków (czyli z punktu A do punktu B) i możliwie najkrótszą z dostępnych tras.

Z usług mogą korzystać pełnoletni mieszkańcy Warszawy posiadający jedno z ważnych orzeczeń:

  • o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym,
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o całkowitej niezdolności do pracy,
  • o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej,
  • o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy osób w gospodarstwie rolnym,
  • o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności potwierdzonym przez inny równoważny dokument.

Regulamin usługi i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://warszawa19115.pl/-/uslugi-przewozowe-dla-osob-niepelnosprawnych.

Źródło: Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Fot. Pixabay