Treść artykułu

Niewidoma młoda kobieta z białą laską

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 roku

Prezydent podpisał ustawę o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzone zostanie nowe świadczenie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, zmienią się też warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

Po zmianach świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom lub innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 r. życia, bez jakichkolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Ponadto, pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. O świadczenie pielęgnacyjne będą mogły się również ubiegać rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej.

Ważną zmianą jest także wprowadzenie wyższej kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością. Świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami.

Wprowadzono także pełną ochronę praw nabytych opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które nabyły, bądź nabędą na starych, obowiązujących przed wejściem w życie ustawy (do 31 grudnia 2023 r.) zasadach, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Osoby te, jeśli taka będzie ich wola, będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne nie łączy się z koniecznością uzyskania nowych decyzji przez osobę z niepełnosprawnością. Tak, jak dotychczas istotne będzie wyłącznie posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami (dla dzieci) lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym (dla osób 16-18 lat). Realizatorem świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Uruchomiono infolinię dotyczącą nowego świadczenia. Osoby zainteresowane tym wsparciem mogą zasięgnąć informacji pod numerem telefonu: 22 245 61 00. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00.

O nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami pisaliśmy już wcześniej, informacja jest dostępna na stronie: https://pzn.org.pl/nowe-swiadczenie-dla-osob-niepelnosprawnych-coraz-blizej/.

 

Źródło: MRiPS