Treść artykułu

Prace zrealizowane w październiku 2021

Zadanie 1 Według harmonogramu zadanie zostało zakończone.

Zadanie 2:
Odbyło się ostatnie z pięciu teoretycznych szkoleń dla aplikantów na trenerów w dniach 9-10.10.2021 r. Przekazano program i informacje organizacyjne aplikantom na trenerów i dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem. Przekazano aplikantom także wszystkie materiały przygotowane przez prowadzących. W czasie szkolenia przeprowadzono wykłady z zakresu prawa (4 godziny w dniu 9.10.22021 r.) i omówiono następujące zagadnienia: ustawę o ochronie zwierząt; dobrostan psa oraz BHP; uprawnienia osób poruszających się z psem przewodnikiem w przestrzeni publicznej; podróżowanie z psem; orzecznictwo prawne w kwestii dyskryminacji osób poruszających się z psami przewodnikami; inne aspekty związane z posługiwaniem się psem przewodnikiem. Przeprowadzono również wykłady z zakresu tyflologii (4 godziny w dniu 9.10.2021 r. i 8 godzin w dniu 10.10.2021 r.) i po wprowadzeniu do tematu omówiono następujące zagadnienia: definicje pojęć w ujęciu medycznym i funkcjonalnym; następstwa funkcjonalne uszkodzeń wzroku oraz przyczyny niewidzenia (zajęcia z wykorzystaniem symulatorów widzenia); kontakt bezwzrokowy (ćwiczenie kontaktu bezwzrokowego, omówienie rzeczy ułatwiających i utrudniający taki kontakt); reakcję psychiczną na utratę widzenia, adaptację do radzenia sobie bez wzroku albo z osłabionym wzrokiem; różne sposoby orientowania się i rozumienia przestrzeni; zasady współpracy z osobą niewidomą i słabowidzącą. W szkoleniu uczestniczyło 5 kobiet. 5 uczestniczek zakończyło również 15 godzinne indywidualne szkolenia z zakresu orientacji przestrzennej. Pięć uczestniczek szkolenia otrzymało certyfikaty ukończenia szkolenia, natomiast szósta uczestniczka otrzyma certyfikat po zakończeniu zajęć z instruktorem orientacji przestrzennej. Uczestniczka oświadczyła, że z przyczyn zdrowotnych nie mogła zakończyć zajęć w terminie i zobowiązuje się zrealizować je do końca listopada.

Prowadzono również prace związane z przygotowaniem szkolenia dotyczącego podniesienia kwalifikacji instruktorów organizowanym w dniach 11-14 listopada 2021. 4 października odbyło się zdalne spotkanie z Partnerami w czasie którego ustalono program dwudniowego szkolenia z gościem zagranicznym z Austrii, przyjęto hierarchię ważności tematów. Ustalono także program na trzeci dzień doszkalania dotyczący emocji, współpracy i dobrostanu w relacjach zawodowych, wspierania rozwoju kompetencji i radzenia sobie ze stresem. Przeprowadzono odpowiednie ustalenia z wykładowcami, uczestnikami, przeprowadzono rozeznanie dotyczące tłumaczeń.

Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy w październiku przepracował 3 godziny zegarowe analizując Ustawę o symbolach państwowych i ich zastosowaniu.
Odbyło się również zdalne spotkanie konsultacyjne z trenerem ze Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu”. Podczas spotkania omówiono: problemy związane z organizacją wolontariatu, szkolenie nowego pracownika z zakresu wolontariatu, przygotowanie materiału dla jednostek PZN popularyzującego wolontariat w organizacji oraz poruszono kwestię problemów związanych z organizacją spotkań konsultacyjnych dla wszystkich wolontariuszy projektu. Ze spotkania przygotowano notatkę.

Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Podczas opracowywania materiałów uwzględniano potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Materiał informacyjny z pracy w projekcie na stronę internetową ww.pzn.org.pl został przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnych.

Zadanie 3:
6 i 20 października przeprowadzono kolejne zdalne spotkania upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów. Pierwsze spotkanie zostało przeprowadzone bez ponoszenia kosztów na wykładowcę z zewnątrz, bo nie mógł w tym czasie dokonać wykładu, a w drugim uczestniczył specjalista zewnętrzny. Oba spotkania zorganizowano dla uczestników podstawowego szkolenia rehabilitacyjnego odbywającego się w jednym z ośrodków PZN w Bydgoszczy. W spotkaniu 6 października uczestniczyło 11 osób, w tym 5 kobiet i 6 mężczyzn, 20 października w spotkaniu uczestniczyło 11 osób, w tym 8 kobiet i 3 mężczyzn. W czasie spotkań  omówiono ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa przewodnika, odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika, jakie ulgi podatkowe można uzyskać, po co opracowywaliśmy standardy i co z nich wynika, a także sposoby poruszania się osób niewidomych, uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności, zagadnienia związane z psychiczną i fizyczna gotowością osoby z problemami wzroku do posiadania psa przewodnika. Odpowiedziano na różne pytania m.in. jaką szansę na otrzymanie psa przewodnika ma osoba słabowidząca, czy po zakończeniu projektu będą dalej szkolone psy dla osób niewidomych, ile kosztuje pies przewodnik, czy pies przewodnik zawsze jest posłuszny, czy palacze mogą mieć psa, czy dym z papierosa nie będzie mu przeszkadzał, czy w trakcie użytkowania można zrezygnować z psa, jakie są przybliżone koszty utrzymania psa przewodnika, czy można starać się o dofinansowanie na karmę dla psa, czy można zatrzymać psa przewodnika, który zakończył pracę jako pies przewodnik z powodu wieku, czy można doszkolić psa z nowych umiejętności np. przy zmianie miejsca zamieszkania, co można zrobić jak pies zapomni jakiejś wcześniej nauczonej umiejętności, czy trzeba pytać pracodawcę o zgodę na przebywanie psa przewodnika na terenie zakładu pracy, czy po zakończeniu projektu będą dalej szkolone psy dla osób niewidomych. Uczestnicy obejrzeli także film.  Ze spotkań przygotowano notatki. Po spotkaniach upowszechniających jedna osoba zgłosiła chęć aplikowania o psa przewodnika.

Zaplanowaliśmy również spotkanie upowszechniające na 27 października, ale musieliśmy je odwołać z powodu zbyt małej ilości chętnych. Zaczęliśmy poszukiwania innych miejsc, w których można by było dodatkowo umieszczać zaproszenia na spotkania. Ze spotkań przygotowano notatki.

Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Podjęliśmy także próby umieszczenia spotu w tramwajach i autobusach w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Film uwzględnia potrzeby osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) i innych osób niepełnosprawnych (napisy). Materiał informacyjny z pracy w projekcie na stronę internetową ww.pzn.org.pl został przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnych.

Problemy:
Problemem jest zgromadzenie odpowiedniej liczby osób chcących uczestniczyć w spotkaniach upowszechniających. Aby temu zaradzić poszerzyliśmy przesyłanie informacji o kolejne miejsca. Jedna z uczestniczek teoretycznego szkolenia dla aplikantów na trenerów nie ukończyła go zgodnie z zawartą umową z instruktorem orientacji przestrzennej prowadzącym zajęcia. Ustaliliśmy możliwy termin zakończenia z uczestniczka i instruktorem co wymaga aneksowania umowy z instruktorem.

Planowane działania:
Dalsza promocja spotu i filmu w ramach działań upowszechniania. Organizowanie kolejnych spotkań upowszechniających, odbycie szkolenia dla instruktorów z udziałem eksperta zagranicznego, przygotowanie i przeprowadzenie kolejnego spotkania konsultacyjnego z wolontariuszami. Współpraca z wolontariuszami.