Treść artykułu

Uczestnicy spotkania w Warszawie z Polski (PZN) i Włoch.

Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu

Dzisiaj w siedzibie PZN w Warszawie obyło się spotkanie koordynatorów międzynarodowego projektu „Missing Tile” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy omawiali plan działań, postępy i kolejne etapy przedsięwzięcia.

W Instytucie Tyflologicznym spotkali się przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Centro Machiavelli oraz florenckiego oddziału Włoskiego Związku Niewidomych. Gości przywitał Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, następne Anna Lemańczyk, koordynator projektu rozpoczęła dyskusję nad konkretnymi etapami planowanego przedsięwzięcia.

Celem projektu jest opracowanie publikacji odpowiadającej na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku związane z używaniem technologii wspomagających. Materiał ma być też przydatny dla osób posługujących się wzrokiem, które będą mogły pomóc osobie niewidomej w przypadku problemów z technologią wspomagającą. Osoby te nie muszą być specjalistami w dziedzinie informatyki, ale mając w ręku, wypracowany w ramach inicjatywy materiał, będą w stanie udzielić osobie niewidomej technicznego wsparcia. Projektodawcy chcą, aby opracowany materiał był praktyczny, czyli łatwy w użyciu, przydatny i odpowiadający na aktualne potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, również te związane z pracą wykonywaną zdalnie.

Pierwsze badanie wśród osób niewidomych i słabowidzących w Polsce i we Włoszech w formie online zostało już przeprowadzone. Za jego pomocą zostaną zidentyfikowane główne problemy i trudności napotykane przez osoby niewidome korzystające z technologii w pracy. Zebrane dane zostaną wykorzystane w celu opracowania wytycznych na temat szkolenia zdalnych asystentów udzielających wsparcia technicznego w obsłudze komputera lub urządzenia mobilnego, pracownikowi z dysfunkcją narządu wzroku.

Ostatnie spotkanie projektowe zaplanowano w styczniu 2024 roku we Florencji, w międzyczasie odbędzie się też spotkanie online.

Projekt „Missing Tile”, czyli „Brakujący Element” („Cyfrowy pomocnik”), DIGIVETT4VIP realizuje Polski Związek Niewidomych we współpracy z Centro Machiavelli i florenckim oddziałem Włoskiego Związku Niewidomych w ramach programu Erasmus+.

Uczestnicy spotkania w Warszawie z Polski (PZN) i Włoch.

 

Andrzej Brzeziński, Anna Lemańczyk dyskutują z uczestnikami spotkania.