Treść artykułu

Ręka dotyka znaku paragrafu. Rysunek symboliczny

Spotkanie Rady Konsultacyjnej z Łukaszem Krasoniem

‒ Bardzo mnie bolało, że w ostatnich latach dialog społeczny praktycznie nie istniał. Wśród naszych obywateli mamy ekspertów, w przestrzeni publicznej pojawia się tyle mądrych głosów, a politycy w ukryciu, w nocy zatwierdzali plany wbrew obywatelom. Wierzę, że są to czasy minione ‒ powiedział Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

W marcu odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej, w trakcie którego Łukasz Krasoń przedstawił plan prowadzonych prac. W czasie spotkania członkowie Rady zatwierdzili stanowiska w sprawie obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz projektu ustawy o asystencji osobistej. Kwestiami podnoszonymi na posiedzeniu była także sytuacja organizacji pozarządowych oraz wyzwania pracodawców związane z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami.

‒ Chcę, byśmy postrzegali się jako partnerzy. Nie chcę przychodzić do was, bo wynika tak z ustawy, a chcę by to było partnerstwo, bo tylko wspólnie przez te zakręty możemy przebrnąć. Chciałbym, byśmy tutaj mogli się pokłócić, nie zgodzić, aby wypracowywać rozwiązania, byśmy także pokazali, że jesteśmy w stanie rozmawiać na trudne tematy ‒ zwrócił się Łukasz Krasoń do uczestników spotkania.

– Orzecznictwo jest to element wpisany w umowę koalicyjną. Będziemy mieli 500 mln złotych z UE, byśmy mogli stworzyć nowy system orzecznictwa. Aby nie było tak, że w różnych miejscach w kraju będą orzekać na różne sposoby. Rolą państwa nie jest to, by naklejać naklejkę i wrzucać do szafy, a podać rękę, zdiagnozować i wspomóc w rozwoju. Chciałbym, aby osoby z niepełnosprawnością wiedziały, jakie możliwości przed nimi stoją – powiedział w trakcie spotkania Łukasz Krasoń.

Źródło: MRPiPS