Treść artykułu

Rzeźby na wystawie ustawione w przeszklonej przestrzeni

Ścieżka dotykowa na wystawie rzeźb

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało ścieżkę zwiedzania specjalnie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku do wystawy „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. Ekspozycja będzie prezentowana do 10 września br.

Wystawa poświęcona jest pionierskiej generacji polskich rzeźbiarek, z których większość żyła i tworzyła w tym samym czasie, co słynna francuska rzeźbiarka Camille Claudel (1864-1943). Tola Certowicz, Antonina Rożniatowska, Jadwiga Milewska, Natalia z Tarnowskich Andriolli, Maria Gerson-Dąbrowska, Amelia Jadwiga Łubieńska i Felicja Modrzejewska – to tylko niektóre z nich. Ekspozycja ma na celu przywrócenie pamięci o zapomnianych artystkach i przyznanie należnego im miejsca w dziejach sztuki. Jest też pierwszą prezentacją prac Camille Claudel w Polsce. Wystawa została przygotowywana w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Polskie rzeźbiarki XIX–XX wieku”.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnością narządu wzroku muzealnicy przygotowali ścieżkę dotykową na omawianej wystawie. Składa się ona z sześciu oryginalnych rzeźb oraz dwóch tyflografik. Do każdego obiektu opracowano audiodeskrypcję.

Co zrobić, aby przejść ścieżką dotykową?

  1. Kupić bilet wstępu na wystawę. Można to zrobić w kasie w muzeum lub online na stronie bilety.mnw.art.pl. Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 20 zł. Osobom z niepełnosprawnościami i ich asystentom przysługują bilety ulgowe.
  2. Podejść do Punktu Informacji i wypożyczyć zestaw składający się z: przewodnika po ścieżce dotykowej w wersji brailowskiej i w czarnodruku oraz rękawiczek jednorazowych.
  3. Po zwiedzeniu wystawy należy zwrócić zestaw.

Audiodeskrypcji do wybranych dzieł z wystawy można wysłuchać na stronie: https://www.mnw.art.pl/multimedia/audioprzewodniki/archiwum–wystawy-czasowe/bez-gorsetu-camille-claudel-i-polskie-rzezbiarki-xix-wieku/audiodeskrypcje/ 

 

Fot. Unsplash