Treść artykułu

Linijka brajlowska

Rynek pracy powinien być bardziej dostępny

Firmy, które budują różnorodne zespoły w skład, których wchodzą osoby z niepełnosprawnościami, potrafią efektywniej odpowiadać na wyzwania rynku pracy. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągają talenty i zauważają nowe perspektywy rozwoju.

− W zeszłym można było zauważyć zwiększoną, niż w poprzednich latach, aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy w Polsce. Jak podają dane BAEL, był to poziom 567 tys. Ten rok zakończymy z podobnym wskaźnikiem, wciąż jednak pozostaje pewien niedosyt – tłumaczy Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z agencji Manpower .

Wśród najczęściej wymienianych barier dla osób z niepełnosprawnościami na drodze do sukcesu zawodowego, są m.in.: brak aktualnej wiedzy pracodawców o możliwościach ich zatrudnienia, a także problem z odpowiednim dopasowaniem stanowiska pracy. Z drugiej strony pojawiają się obawy pracodawców o częstą nieobecność takich pracowników w miejscu pracy, ze względu na stan zdrowia.

– Rozpatrując polski rynek pracy pod kątem otwartości na osoby z niepełnosprawnościami na przestrzeni ostatnich kilku lat, widać progres. Zauważalny jest wzrost świadomości społecznej w kwestii równości i inkluzji, co przekłada się na bardziej przyjazne środowisko pracy. Choć osoby z niepełnosprawnościami mogłoby zatrudnić więcej firm. Szczególnie, jeśli myślimy o pracy kreatywnej, zdalnej, w branży: sprzedaży, marketingu, IT czy logistyki − mówi Łukasz Kubiak.

Ekspert Manpower podkreśla, że pracodawcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na organizację biura, ale także na proces rekrutacyjny. Rekrutacja powinna być dostosowana do potrzeb kandydatów. Na przykład dla osób neuroatypowych szczególnie ważna jest aklimatyzacja. A więc pierwsze spotkanie niech będzie wprowadzającym przekazaniem najważniejszych treści, a powinno być mniej przepytywania. Zdarzają się kandydaci niemówiący, przygotować się wtedy należy na rekrutację „pisaną”.

– Pracodawcy powinni sami przekonać się, jaki potencjał tkwi w osobach z niepełnosprawnościami. Firmy, które budują różnorodne zespoły, potrafią efektywniej odpowiadać na potrzeby i wyzwania rynku pracy. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągają nowe talenty, zauważają wiele perspektyw, widoczna jest też mniejsza rotacja pracowników – podkreśla Łukasz Kubiak.

 

Źródło: Agencja HR Manpower