Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna z białą laską idzie po ścieżce dotykowej

Rożne formy rehabilitacji w Okręgu Kujawsko-Pomorskim PZN

Okręg Kujawsko-Pomorski PZN zaprasza do udziału w projekcie „Centrum rehabilitacji niewidomych i słabowidzących”. Uczestnicy będą mogli skorzystać z różnorodnego wsparcia m.in. tyfloinformatyki, urządzeń wspierających, aktywności twórczej, czy zajęć usprawniających.
W II okresie realizacji projektu, od 1 kwietnia br. do 31 marca 2024 roku z różnych form rehabilitacji będzie mogło skorzystać łącznie 590 osób z dysfunkcją narządu wzroku, w tym 6 dzieci.

W ramach projektu prowadzone są:

  • Zajęcia stacjonarne, z zakwaterowaniem i wyżywieniem w ośrodku PZN „Homer” w Bydgoszczy, z zakresu rehabilitacji podstawowej, tyfloinformatyki i użytecznych technologii.
  • Zajęcia cykliczne:
  • Przyjazny dom
    Zajęcia mają charakter warsztatów obsługi różnorodnych sprzętów kuchennych, AGD, testowania nowości sprzętowych.
  • Zdrowy styl życia
    Celem spotkań jest promowanie zdrowego stylu życia w środowisku osób z dysfunkcją narządu wzroku, zwłaszcza tych chorujących na cukrzycę.
  • Wsparcie dla seniorów
    Utworzymy grupę wsparcia, którą obejmiemy około 10 osób, dla której będziemy organizować spotkania 2 razy w miesiącu.
  • Sekcja twórczej aktywności
    Celem spotkań jest rozwijanie inwencji twórczej osób niewidomych i słabowidzących, upowszechnianie aktywnych form rehabilitacji.
  • W zdrowym ciele zdrowy duch – zajęcia usprawniające.
  • Kawiarenka podróżnika
    Celem tej formy wsparcia jest umożliwienie osobom niewidomym poznanie interesujących miejsc w Polsce i na świecie. Na spotkania będą zapraszane osoby, które podzielą się swoją pasją i doświadczeniem podróżniczym.

Dodatkowo, uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z indywidualnej rehabilitacji oraz poradnictwa.

Zgłoszenia do udziału w zajęciach przyjmowane są pod nr tel. 508 008 493.
Szczegółowe informacje dotyczące tej inicjatywy znajdują się na stronie: http://www.kujawskopomorski.pzn.org.pl/index.php?a=aktualnosci&function=show_all&no=493.

Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2021 pn. „Sięgamy po sukces”. Okres realizacji do 31 marca 2025 roku.