Treść artykułu

Na zdjęciu widać ręce ekspedientki w aptece, która przekłada leki.

Refundacje leków i innych produktów – gdzie szukać?

Każdy pacjent może starać się o dofinansowanie (w części lub w całości) do zakupu leków, wyrobów medycznych albo niektórych środków spożywczych. Koszty takiego dofinansowania (tj. refundacji) pokrywa NFZ. Poniżej przedstawiamy m.in. informacje, gdzie można przeczytać o zasadach refundacji. 

Na stronie Ministerstwa Zdrowia wybieramy „Aktualności”, następnie przechodzimy do „Komunikatów”, a później do zakładki „Leki”. Można w niej odnaleźć informacje o lekach refundowanych, zapoznać się z listą tych leków, a także przeczytać jakich medykamentów brakuje. Warto dodać, że wszystkie wyżej wymienione informacje są na bieżąco aktualizowane.

Co więcej, projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wejdzie w życie 1 września br. Więcej wskazówek o tym, kto może skorzystać z refundacji, dostępnych jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/refundacja3.

W informatorze o lekach: https://ktomalek.pl/ znajdziemy np. informacje o wszystkich lekach dostępnych w Polsce oraz interakcjach między nimi (czyli o tym, jak jeden lek wpływa na działanie drugiego). Jest to portal skierowany zarówno do pacjentów, jak i lekarzy czy farmaceutów.

Z kolei na: https://pacjent.gov.pl/szukam-leku można dowiedzieć się, czy dany lek, wydawany jest na receptę, czy jest refundowany – lub sprawdzić, gdzie go kupić.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590, dowiesz się od konsultanta, w której aptece kupisz swój lek. Po wybraniu numeru usłyszysz automatyczną sekretarkę, która poprosi cię o wybór tematu rozmowy. Jeśli z klawiatury telefonu wybierzesz cyfrę 1, a potem 0, połączysz się z konsultantem, który powie ci, w której aptece jest twój lek i poda ci do niej telefon.

Należy zaznaczyć, że infolinia nie zarezerwuje ci leku, nie dowiesz się też, jak masz go dawkować albo jakie są jego zamienniki. O te szczegóły zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę. Ponadto infolinia działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Dodatkowo warto pamiętać o Rejestrze Aptek: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/ra/search/public, w którym znajdują się dane wszystkich aptek zarejestrowanych na terytorium RP.

Źródło: gov.pl

Oprac. IJ/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock