Treść artykułu

Drewniane klocki z narysowaną uśmiechniętą buźką

Program przeciwdziałania cukrzycy dla mieszkańców Pomorza

Startuje program profilaktyczny dla mieszkańców Pomorza dotyczący zapobiegania cukrzycy. Jego celem jest wykrycie choroby u aktywnych zawodowo osób z grupy podwyższonego ryzyka w wieku 18-64 lat. W ramach działania będą bezpłatne badania diagnostyczne i porady dietetyka oraz fizjoterapeuty.

− Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca typu 2. Niestety w skali kraju województwo pomorskie znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę. Dlatego z myślą o aktywnych zawodowo mieszkańcach naszego regionu powstał program profilaktyki przeciwcukrzycowej. Chcemy uświadomić pacjentom, jak podstępna jest to choroba. Zachęcam wszystkich do wypełnienia ankiety Findrisk, która kwalifikuje do programu – tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Program wspiera finansowo i organizacyjnie Zarząd Województwa. Realizatorem programu w powiatach w ramach konkursu są Szpitale Pomorskie. Natomiast w ramach projektów pozakonkursowych w ramach ZIT program realizowany jest też w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach: kartuskim, puckim, tczewskim, wejherowskim i gdańskim.

Program jest podzielony na trzy etapy. W pierwszym przeprowadza się ankiety Findrisk, które mają określić obciążenie zachorowaniem na cukrzycę. W kolejnym etapie 30 tys. osób zagrożonych cukrzycą typu 2 przechodzi diagnostykę. Wykonywane są badania: doustny test obciążenie glukozą lub glikemia na czczo. Na tej podstawie pacjenci otrzymają zalecenia, co do dalszego postępowania. Ostatni etap to działania edukacyjne, które mają zmobilizować pacjenta do zmiany trybu życia – zdrowe odżywianie i odpowiednia masa ciała. Zostanie nimi objętych pięć tysięcy osób. Będą to konsultacje lekarskie, porady dietetyka i fizjoterapeuty.

Link do ankiety do programu: https://ankieta.przedcukrzyca.pl/

Poradnie biorące udział w tej inicjatywie: https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/beneficjenci/

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego