Treść artykułu

Galeria sztuki w środku osoby oglądają obrazy, doświadczają sztuki

Nowy film Europejskiej Unii Niewidomych

Prawo do dostępu do wydarzeń z sektora kultury i sportu to temat piątego filmu przygotowanego w ramach kampanii informacyjnej Europejskiej Unii Niewidomych (EBU). Osoby z dysfunkcją narządu wzroku mają takie same prawa, jak inni, do korzystania z dóbr kultury i wydarzeń sportowych. Specjalnie przygotowane udogodnienia pozwolą im na aktywne uczestnictwo.

Celem tej inicjatywy EBU jest edukowanie społeczeństwa i decydentów na temat praw osób z dysfunkcją narządu wzroku. Dla większości osób możliwość oglądania wydarzeń sportowych i kulturalnych jest oczywista. Udział w takich przedsięwzięciach pozwala na przeżywanie pozytywnych emocji, a także pomaga budować relacje z innymi. Osoby niewidome i słabowidzące mają prawo do oglądania filmów w telewizji, kinie, teatrze. Dlatego organizatorzy tych produkcji powinni zapewnić audiodeskrypcję. W muzeach i zabytkowych miejscach powinna być udostępniona informacja w brajlu oraz wielkim drukiem dla osób słabowidzących.

Imprezy rekreacyjne i sportowe na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym powinny być dostępne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Co więcej, odbiorcy tacy powinni też korzystać z zajęć i wydarzeń organizowanych specjalnie dla nich.

Kampania informacyjna jest prowadzona w ramach projektu PARVIS realizowanego przez Europejską Unię Niewidomych i dziewięć krajów. Przedsięwzięcie wspiera Komisja Europejska. Działania PARVIS koncentrują się na uprawnieniach wynikających z Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Są to: prawo do dostępnej opieki zdrowotnej, informacji, transportu kolejowego, a także równy dostęp do: rynku pracy, kultury, innowacji i technologii oraz integracja cyfrowa, głosowanie bez barier, niezależne życie i edukacja włączająca.

Materiały (filmy i podcasty) są udostępnianie w 10 językach (angielskim, słowackim, niemieckim, serbsko-chorwackim, francuskim, litewskim, portugalskim, hiszpańskim, holenderskim i szwedzkim).

Nagranie można zobaczyć na stronie:https://www.youtube.com/watch?v=V2Ixbpx7HRs

Podcast na ten temat w języku angielskim można wysłuchać na stronie: https://www.podbean.com/media/share/pb-6yxk4-118f8e2?utm_campaign=w_share_ep&utm_medium=dlink&utm_source=w_share

Wszystkie filmy kampanii informacyjnej znajdują się na kanale: https://www.youtube.com/channel/UCBLKX-DklJI98RHUjODP3KA

Źródło: EBU