Treść artykułu

Prace zrealizowane we wrześniu 2021

Odbyły się dwa szkolenia dla aplikantów na trenerów. Przekazano informacje aplikantom na trenerów i dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem. Przekazano także materiały przygotowane przez prowadzących. W czasie pierwszego 18 godzinnego szkolenia 4-5.09.2021 r. dokończono rozpoczęty na poprzednim szkoleniu wykład z kynologii, przeprowadzono wykład z zakresu standardu przekazywania psa przewodnika oraz z zakresu standardu szkolenia osób szkolących psy przewodniki. W szkoleniu uczestniczyło 6 kobiet. W czasie drugiego 16 godzinnego szkolenia 11-12.09.2021 r. przeprowadzono wykłady z zakresu standardu wolontariatu, standardu psa przewodnika i hodowli. Uczestniczyło 11 września 3 kobiety, 12 września 6 kobiet.

Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy przepracował we wrześniu 10 godzin zegarowych pomagając w realizacji doszkalania instruktorów orientacji przestrzennej realizowanego przez Związek. Zorganizowano 7 września drugą część drugiego w tym roku spotkania konsultacyjne z wolontariuszami socjalizacyjnymi (rodziny zastępcze), z pogotowia wolontarystycznego i wspierającymi. Zgłosiło się 21 wolontariuszy a uczestniczyło 11, w tym 10 kobiet i 1 mężczyzna oraz koordynatorka wolontariatu z Fundacji Labrador. Zgodnie z życzeniem wolontariuszy tematem głównym spotkania było wykorzystywanie nowych technologii ułatwiających dostępność architektoniczną, komunikacyjną i cyfrową osobom niewidomym. Wymieniano doświadczenia i ustalono temat na kolejne spotkanie – nauka orientacji przestrzennej z wykorzystaniem psa przewodnika. Ze spotkania przygotowano notatkę.

10 i 29 września przeprowadzono kolejne zdalne spotkanie upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów z udziałem specjalisty zewnętrznego. Spotkanie 10 września zorganizowano dla uczestników podstawowego szkolenia rehabilitacyjnego odbywającego się w jednym z ośrodków PZN w Bydgoszczy. W spotkaniu 10 września uczestniczyło 13 osób, w tym 6 mężczyzn i 7 kobiet, 29 września 10 osób, w tym 6 kobiet i 4 mężczyzn. W czasie spotkań  prowadząca je specjalistka omówił ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa przewodnika, odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika, jakie ulgi podatkowe można uzyskać, po co opracowywaliśmy standardy i co z nich wynika, a także sposoby poruszania się osób niewidomych, uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności, zagadnienia związane z psychiczną i fizyczna gotowością osoby z problemami wzroku do posiadania psa przewodnika. Odpowiedziała na różne pytania m.in jaka jest odpłatność za psa w komunikacji miejskiej i PKP; jaką szansę na otrzymanie psa przewodnika ma osoba słabowidząca; czy psa otrzyma osoba, która się dobrze, sprawnie porusza; czy dodatkowe ograniczenia wykluczają ze starania się o psa przewodnika; co dzieje się z psem przewodnikiem podczas lotu samolotem (czy podróżuje w luku bagażowym czy przy osobie niewidomej); jakie są koszty uzyskania psa przewodnika w tym projekcie; czy jest możliwość wybrania psa (płeć, kolor); czy psy są uczone pomocy w domu np. gdy coś upadnie; czy można wybrać Fundację szkolącą psa.

Uczestnicy obejrzeli także film.  Ze spotkań przygotowano notatki. Po spotkaniach upowszechniających trzy osoby zgłosiły chęć aplikowania o psa przewodnika.

Informacje na temat możliwości starania się o psa przewodnika, dwóch spotkań upowszechniających umieściliśmy w Biuletynie Informacyjnym, na stronie internetowej, na Youtube i na Facebooku.

Wysłaliśmy także informację o możliwości uczestniczenia w spotkaniu upowszechniających do około 2922 czytelników Działu dla Niewidomych Biblioteki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15 września odbyło się dwugodzinne zdalne spotkanie z pracownikami jednego z warszawskich przedszkoli, którzy zgłosili takie zapotrzebowanie, na temat właściwego zachowania się w stosunku do osób posiadających psa przewodnika.

Przesłaliśmy także pismo i odpowiednie materiały do ośrodków szkolno-wychowawczych dla niewidomych i słabowidzących zachęcające do zorganizowania dla młodzieży w wieku  powyżej 16 lat np. w ramach godzin wychowawczych wspólnych zdalnych zajęć na temat funkcjonowania i roli psa przewodnika w życiu osób niewidomych, ponieważ młodzież, od 16 roku życia, może starać się o przyznanie psa przewodnika za zgodą rodzica/opiekuna. Zachęcaliśmy do wykorzystania zamieszczonych na stronach internetowych niektórych kuratoriów oświaty pakietów materiałów edukacyjnych. Pakiety przesłaliśmy również w załączeniu informując, że za opracowanie materiałów edukacyjnych odpowiedzialny był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chęć podjęcia współpracy na razie wyraził jeden ośrodek.

Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN. Został przekazany także do Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Jest prezentowany w poczekalni Przychodni.

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym ZG PZN