Treść artykułu

Prace zrealizowane w październiku 2023 r.

W październiku zostały zorganizowane dwa spotkania wdrożeniowo-upowszechniające: 16.10.2023 w formie hybrydowej tj. dla 11 przedstawicieli z 7 komend policji uczestniczyło w spotkaniu stacjonarnym w siedzibie PZN w Warszawie oraz 27 przedstawicieli z 16 komend policji uczestniczyło w tym spotkaniu w formie zdalnej za pośrednictwem aplikacji ZOOM. Drugie spotkanie było w formie stacjonarnej – odbyło się 30.10.2023 dla 21 przedstawicieli z 21 komend policji. Listy uczestników w załączeniu.

W czasie spotkania omówiono standardy dotyczące  dostępności wyżej wymienionych instytucji dla osób z problemami wzroku poruszających się z psami przewodnikami – dobre praktyki; zaprezentowano wybrane rozwiązania praktyczne dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej dla osób z problemami wzroku; omówiono standardy dotyczące szkolenia psów przewodników; zaprezentowano i przedyskutowano filmy i publikacje związane z psami; przedstawiono zagadnienia i przepisy prawne oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie dotyczących dostępności ww. placówek.

W spotkaniu 16.10. 2023 r. 4 uczestników korzystało z noclegu.

Wszystkie wyżej wymienione osoby korzystały z noclegu z uwagi na to, że trudno było im dotrzeć na spotkanie rozpoczynające się z Warszawie na ul Konwiktorskiej na godzinę 9.45. Ponadto osoby deklarowały, iż nie mieszkają w okolicach dworców PKP czy PKS.

Film popularyzujący wśród osób z problemami wzroku psa przewodnika jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Realizując koncepcję popularyzacji drugiego filmu propagującego wśród społeczeństwa ideę psa przewodnika prezentujemy go w czasie spotkań upowszechniająco wdrożeniowych. Spot filmu był prezentowany w 90 autobusach Miejskich Zakładach Autobusowych w dniach 14-20.10 i na peronach Metra w dniach 23-25.10 – 15.120 emisji. Ostatni sponsorowany artykuł pod tytułem “Wieloletni projekt zwiększający dostępność psów przewodników zakończony” ukazał się w Polityce 25.10. Publikację pod tytułem “Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem” omawiamy i przekazujemy, głównie w powiększonym druku, na spotkaniach upowszechniająco-wdrożeniowych.

Wyłoniony nowy wykonawca dokonał weryfikacji standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej oraz zaproponował zmiany legislacyjne w kontekście osób z niepełnosprawnością wzroku poruszających się z psem przewodnikiem. Jest to dokument dostępny w wersji elektronicznej. Zakończono także opracowanie publikacji dotyczącej standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej dla instytucji, w których mogą przebywać osoby niewidome z psami przewodnikami i wydano ją w druku powiększonym i w brajlu.

Planowane działania:

W ciągu trzech lat od zakończenia projektu będziemy realizować zadania związane z utrzymaniem trwałości projektu czyli:

  1. Stosować standardy i nieodpłatnie udostępniać potencjalnym zainteresowanym podmiotom chcącym je realizować i utworzyć szkołę psów przewodników.
  2. Pozyskiwać i szkolić wolontariuszy (socjalizacyjnych, wspierających) w oparciu o wypracowane standardy.
  3. Kontynuować działania informacyjne skierowane do osób niewidomych, podnoszące ich poziom wiedzy w zakresie korzystania z pomocy psa przewodnika – min. 2/rok, łącznie 6 spotkań.