Treść artykułu

Prace zrealizowane w maju 2023 r.

29 maja zostało zorganizowane pierwsze spotkanie wdrożeniowo-upowszechniające w formie hybrydowej, przedstawicieli jednostek PZN (pracodawców) i instytucji zajmujących się dostosowywaniem przestrzeni publicznej do potrzeb osób z problemami wzroku. Uczestniczyło 30 przedstawicieli z 23 instytucji (stacjonarnie 14 z 10 instytucji, zdalnie 16 przedstawicieli z 13 instytucji). W czasie spotkania omówiono standardy dotyczące dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej oraz miejsc pracy dla osób niewidomych z psami przewodnikami; zaprezentowanie wybranych rozwiązań praktycznych,  wynikających z przepisów prawnych i dobrych praktyk, dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej; omówienie standardów dotyczących szkolenia psów przewodników; zaprezentowanie i przedyskutowanie filmów i publikacji związanych z psami przewodnikami zrealizowanych w ramach projektu

Film popularyzujący wśród osób z problemami wzroku psa przewodnika jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Realizując koncepcję popularyzacji drugiego filmu propagującego wśród społeczeństwa ideę psa przewodnika w ramach współpracy z Firmą Stroer Media Sp. z o.o. zajmującą się reklamą w metrze 16 maja był prezentowany spot reklamowy filmu na stacjach II linii metra. Przygotowaliśmy rozdzielnik i stopniowo będziemy kolportować publikację w powiększonym druku i brajlu pod tytułem „Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem”.

Została dostarczona z ponad miesięcznym opóźnieniem analiza rozwiązań z zakresu standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej w kontekście osób z niepełnosprawnością wzroku poruszających się z psem przewodnikiem. Przeprowadzono konsultacje z Partnerami, ustalono że materiał wymaga dokonania wielu poprawek i uzupełnień. Prowadzone są prace nad szczegółowym materiałem dla prawnika, który dokonał analizy, na podstawie których będzie dokonywał poprawek i uzupełnień.

Trwały dalsze prace nad modyfikacją standardów szkolenia psów przewodników. Odbyły się dwa spotkania i konsultacje mailowe i telefoniczne dotyczące ostatecznego przyjęcia 7 standardów, które zostały przedstawione na Komitecie Sterującym i zaakceptowane przez Komitet. Przekazano do drukarni 7 standardów, trwają prace redakcyjno-korektorskie.

Odbyły się także spotkania i dyskusje na temat analizy i zmian do wniosku oraz budżetu dotyczącego projektu.

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN