Treść artykułu

Prace zrealizowane w lipcu 2021 r.

3-4 lipca przeprowadzono drugie z zaplanowanych pięciu teoretycznych szkoleń aplikantów na trenerów z zakresu weterynarii 16 godzin dydaktycznych; na temat standardu formalno-instytucjonalnego 2 godziny dydaktyczne. Uczestniczyło w nim 3 lipca 5 aplikantów na trenerów; 4 lipca 6 aplikantów na trenerów (same kobiety). Przygotowano program szkolenia, przekazano go uczestnikom i specjalistom. Dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem. Przygotowano grafik realizacji z 6 aplikantami na trenerów 15 godzin zajęć praktycznych z orientacji przestrzennej i rozpoczęto realizację zajęć z dwiema osobami.

Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy przepracował w lipcu pięć godzin zegarowych przygotowując odpowiedzi na indywidualne pytania osób z problemami wzroku. Nawiązano kontakt z kolejnymi 5 wolontariuszami, żadna z osób nie zdecydowała się jednak na podjęcie współpracy. 13 lipca odbyto 1 godzinną konsultację z Centrum Wolontariatu. Podjęto prace nad zorganizowaniem drugiego w tym roku spotkania konsultacyjnego z wolontariuszami socjalizacyjnymi (rodziny zastępcze), z pogotowia wolontarystycznego, wspierającymi. Zaproponowano dwa terminy 31.08.2021 r. i 7.09.2021 r. Zebrano zgłoszenia na 31.08.2021 r. od 13 wolontariuszy i na 7.09.2021 r. od 14 wolontariuszy.

22 lipca przeprowadzono kolejne zdalne spotkanie upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów z udziałem specjalisty zewnętrznego.

W spotkaniu uczestniczyło jedenaście osób, w tym 8 kobiet i 3 mężczyzn. W czasie spotkania  prowadzący je specjalista omówił ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa przewodnika, odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika, jakie ulgi podatkowe można uzyskać, po co opracowywaliśmy standardy i co z nich wynika. Osoba prowadząca zajęcia jest instruktorem orientacji przestrzennej, tyflopedagogiem, współtwórcą standardów omówiła więc także sposoby poruszania się osób niewidomych, uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności, zagadnienia związane z psychiczną i fizyczna gotowością osoby z problemami wzroku do posiadania psa przewodnika. Odpowiedziała na różne pytania np. czy nauka gry na instrumencie będzie przeszkadzała psu przewodnikowi; jeśli pozwolimy psu spać w łóżku, czy ktoś nam pomoże odzwyczaić psa; czy można zabierać psa na urlopu, wycieczki; co to jest wybieg zamknięty; jeśli nie ma go w pobliżu to gdzie pies może się wybiegać; czy pies przewodnik będzie umiał obronić osobę niewidomą; czy mieszkanie na wyższym piętrze bez windy jest przeszkodą do posiadania psa przewodnika?

Uczestnicy obejrzeli także film.  Ze spotkania przygotowano notatkę. Informacje na temat możliwości starania się o psa przewodnika i tego spotkania umieściliśmy w Biuletynie Informacyjnym, na stronie internetowej, na Youtube i na Facebooku. Wysłaliśmy także informację o możliwości uczestniczenia w spotkaniu upowszechniających do około 2922 czytelników Działu dla Niewidomych Biblioteki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN. Ukazał się artykuł na stronie internetowej PZN “Moje życie z psem przewodnikiem”. Jest to relacja jednej z osób, która otrzymała psa wyszkolonego w ramach projektu przez poznańską Fundację Labrador.

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym ZG PZN