Treść artykułu

Prace zrealizowane w grudniu 2022 roku.

10 grudnia odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne instruktorów, wolontariuszy i aplikantów na trenerów. Program spotkania obejmował zwiedzanie: Muzeum Tyflologicznego, Parku Orientacji Przestrzennej, Pracowni Tyfloakustycznej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. Stworzyliśmy możliwość poznania kolejnej placówki służącej edukacji i rehabilitacji osób z problemami wzroku. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn).

Przeprowadzono także trzy zdalne spotkania konsultacje z instruktorami: 7, 14 i 29 grudnia, w których uczestniczyło 7.12 – 7 osób (5 kobiet i 2 mężczyzn); 14.12 – 4 osoby (3 kobiety, 1 mężczyzna) i 29 grudnia – 4 osoby (4 kobiety). W czasie spotkań konsultacyjnych wymieniono doświadczenia i przedyskutowano założenia scenariusz filmu przybliżającego społeczeństwu rolę psa przewodnika, publikacji o standardach dostępności przestrzeni i usług uwzględniających rolę psa przewodnika i ewentualne zmiany do standardów szkolenia psa przewodnika, założenia broszury o korzyściach ze współpracy z psem przewodnikiem.

Odbyły się kolejne zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie ze stresem W grudniu zrealizowano 19 godzin i 33 minuty w czasie 7 spotkań. Zrealizowaliśmy 1 spotkanie grupowe i 6 spotkań indywidualnych. Uczestniczyło w nich 6 instruktorów ( 5 kobiet; 1 mężczyzna).

Zrekrutowany wolontariusz zrealizował 20 godziny pracy. Wolontariuszka utworzyła nową stronę internetową dla jednej z jednostek naszej organizacji. Odbyło się godzinne spotkania konsultacyjne z trenerem ze Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu”, zrealizowano wszystkie godziny konsultacji przeznaczone dla PZN.

Film popularyzujący wśród osób z problemami wzroku psa przewodnika jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Zakończono prace nad opracowaniem broszury „Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem” autorstwa M. Ciborowskiego i przekazano ją do Partnerów. Uzyskano od Wykonawcy scenariusz i rysunki animacyjne do filmu popularyzującego wśród społeczeństwa ideę psa przewodnika. Partnerzy przekazali uwagi do scenariusza i rysunków, które Wykonawca aktualnie wprowadza. Konsultowano wyłonienie autora publikacji dotyczącej standardów dostępności przestrzeni i obiektów użyteczności publicznej. Została nawiązana współpraca z czasopismem „Animal Expert” skierowanym do osób prywatnych, behawiorystów, zoopsychologów, lekarzy i techników weterynarii. W ramach współpracy zostanie opracowany i opublikowany kolejny artykuł sponsorowany na temat systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psa przewodnika zgodnie z założeniami projektu.

Odbyło się kilka spotkań, przedyskutowano i przyjęto zasady organizacji pracy nad modyfikacją 7 standardów szkolenia psów przewodników. Szczegółowo przeanalizowano i zaakceptowano „Standard wdrożenia fundraisingu w organizacjach szkolących psy przewodniki dla osób z niepełnosprawnością wzroku”. Przeanalizowano materiały zbiorcze pozwalające na analizę i nanoszenie uwag do pozostałych 6 standardów to jest: raport z ewaluacji, formularz wszystkich uwag zbiorczych od 2019 roku do IV kwartału 2022 r. Wprowadzono uwagi do standardu szkoła psów przewodników – zasady funkcjonowania, umożliwiające prace zespołu ekspertów nad modyfikacja tego standardu.