Treść artykułu

Prace realizowane w maju i czerwcu 2021 r.

27 maja przeprowadzono kolejne spotkanie konsultacyjne dla aplikantów na trenerów i instruktorów. Uczestniczyło w nim 10 aplikantów (na 15) i 7 instruktorów(na 8). Przygotowano notatkę z tego spotkania. W programie przewidziano także spotkanie z osobą niewidomą, posiadaczem psa przewodnika, przedstawiono prezentację o następstwach uszkodzenia/braku wzroku i potrzebach osób niewidomych i słabowidzących; dzielono się doświadczeniami i odbyła się praca w grupach dotycząca trzech sytuacji: osoba niewidoma z psem przewodnikiem w miejscu pracy, szpitalu, miejscu kultury.

W związku z dużymi problemami z ustaleniem terminów teoretycznego szkolenia dla 6 nowych aplikantów na trenerów; przeprowadzono ankietę w sprawie różnych terminów odpowiadających większości. Przeanalizowano także wcześniej przygotowaną ankietę dotycząca wiedzy i oczekiwań aplikantów. Działania te pozwoliły na rozpoczęcie 26-27 czerwca pierwszego z zaplanowanych pięciu teoretycznych szkoleń aplikantów na trenerów. Pierwsze 18 godzinne dotyczyło zagadnień z zakresu kynologii. Uczestniczyło w nim 6 nowych aplikantów na trenerów (same kobiety). Przygotowano program szkolenia, przekazano go uczestnikom i specjaliście kynologowi. Dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem. Przygotowano także kolejne spotkanie zaplanowane na 3-4 lipca br.

Uzgodniono także z Partnerami termin doszkalania instruktorów na ostatnią dekadę października.

Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. W maju jeden wolontariusz przepracował 10 godziny zegarowych. Przeanalizował projekt ustawy o ekonomii społecznej wraz z uzasadnieniem pod katem wykorzystania przez PZN. Odbyto także 1 godzinne spotkanie z Centrum Wolontariatu w sprawie współpracy z wolontariuszami, przygotowano notatkę na ten temat. W czerwcu jeden z wolontariuszy przepracował 10 godzin zegarowych. Przekazał materiał z informacjami na temat osób niewidomych w Rosji i Chinach, także posiadaczy psów przewodników, który zostanie po opracowaniu wykorzystany do naszego biuletynu informacyjnego. W czasie spotkania integracyjnego organizowanego w Związku dla osób tracących wzrok z powodu schorzenia retinitis pigmentosa, wolontariusz pełnił rolę przewodnika.

Dnia 28 maja przeprowadzono kolejne zdalne spotkanie upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów. W spotkaniu wzięło udział 7 osób, 3 z nich poprosiły o zgłoszenie ich do Partnerów wyrażając zainteresowanie otrzymaniem psa.

Dnia 28 i 30 czerwca przeprowadzono bezpośrednie spotkanie upowszechniające dla 15 instruktorów orientacji przestrzennej uczestniczących w doszkalaniu z zakresu nowych technologii. Instruktorzy obejrzeli także film. Instruktorzy to osoby z całej Polski, będą więc przekazywać informacje swoim podopiecznym i zachęcać ich do korzystania z psa. 29 czerwca przeprowadzono kolejne zdalne spotkanie upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów z udziałem specjalisty z zewnątrz. W spotkaniu uczestniczyły cztery osoby, mimo że zgłoszonych było 9. Z powodów technicznych osoby te poinformowały, że nie mogą się zalogować. Przygotowano notatki ze spotkań. Wysłaliśmy także informację o możliwości uczestniczenia w spotkaniach upowszechniających do około 2922 czytelników Działu dla Niewidomych Biblioteki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W czasie spotkań tak jak poprzednio omówiliśmy ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa przewodnika, odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika, jakie ulgi podatkowe można uzyskać, po co opracowywaliśmy standardy i co z nich wynika. Uczestnicy obejrzeli także film. Informacje na temat możliwości starania się o psa przewodnika i tego spotkania umieściliśmy w Biuletynie Informacyjnym, na stronie internetowej, na You Tube i na Facebooku.

Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN. http://www.zkwp.pl/main.polish/_documents/press/ZKWP-MQ-Pies-382-02-2021-book-online.pdf.

Spot reklamowy dotyczący psa przewodnika był wyświetlany 152 razy na 1926 ekranach LCD na wszystkich stacjach I i II linii metra 20 i 21 maja. Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN. Telewizja Polsat poprosiła nas o wyświetlenie w programie popularno-naukowym “Kopernik była kobietą” fragmentów filmu o psie przewodniku. Wykonywaliśmy korekty i robiliśmy autoryzację artykułu do czasopisma “Pies”, który został publikowany w numerze czerwcowym 2 (382)/2021. Artykuł dostępny jest online.

Centrum Rehabilitacji