Treść artykułu

Niewidoma młoda kobieta przechodzi obok budynku

Poznaj miasto Katowice wszystkimi zmysłami

NIEMAPA Katowice dla wszystkich to przewodnik stworzony z inicjatywy Urzędu Miasta i Muzeum Śląskiego. Turyści i mieszkańcy mogą dowiedzieć się, jakie ciekawe oferty są w mieście dla osób z niepełnosprawnością m.in. narządu wzroku, słuchu, ruchu.

Publikacja wydana w grudniu br. prezentuje atrakcje turystyczne w Katowicach (m.in. w Muzeum Śląskim, Nikiszowicu czy katowickim rynku) dostosowane do potrzeb różnych osób.

„Każdy z nas jest inny, ale Katowice są dla wszystkich. Różnimy się wiekiem, płcią, charakterem czy poglądami, więc każdy odbiera miasto trochę inaczej. Są wśród nas osoby, dla których otoczenie tworzy więcej ograniczeń: niewidome, niesłyszące, z niepełnosprawnościami ruchowymi lub intelektualnymi czy osoby w spektrum autyzmu. Wszyscy spotykamy się w mieście – w jego parkach, na uliczkach i placach” – takie wprowadzenie można przeczytać we wstępie do publikacji.

Odpowiadając na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, Muzeum Śląskie przygotowało nagranie NIEMAPY wraz z audiodeskrypcją. Nagranie jest dostępne po zeskanowaniu kodu QR na papierowej wersji, a także na stronie: https://muzeumslaskie.pl/pl/niemapa-katowice-dla-wszystkich/.

„Jak dobrze poznać miasto? Sprawdźmy na przykładzie jednego z najbardziej śląskich miejsc – osiedla Nikiszowiec. Osoba niesłysząca dostrzeże tu rytm czerwonych parapetów, piękno mozaik i wykuszy, czy doceni smak ciast w lokalnej kawiarni. Niewidomy może zwiedzać z audioprzewodnikiem, sprawdzając fakturę cegły i kształt detali odróżniających od siebie bloki robotnicze (np. na drzwiach) albo rozmawiając z mieszkańcami. Charakterystyczny układ budynków, podwórek i ulic pozna, dzięki makiecie przed kościołem św. Anny” – taki sposób odbierania miasta przedstawiono w broszurze.

Bezpłatna wersja NIEMAPY jest dostępna na stronie internetowej: https://niemapa.pl/niemapy/katowice-dla-wszystkich/ , a wersja papierowa w Muzeum Śląskim, Centrum Informacji Turystycznej i Ważnym Miejscu w Katowicach.

Źródło: Muzeum Śląskie