Treść artykułu

Marszałek Struzik wręcza nominacje członkom rady.

Powołanie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na Mazowszu

Marszałek Adam Struzik powołał członków Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ, którego zadaniem jest opiniowanie strategicznych dla województwa dokumentów oraz doradzanie, jakie działania są potrzebne.

– Powołaliśmy członków Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, której jednym z zadań jest zgłaszanie sugestii dotyczących środowiska. Zależy nam, aby to środowisko mówiło w swoim imieniu, by wskazywało sugestie, na jakie problemy trzeba zwrócić uwagę i jak je rozwiązywać – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Wśród zadań rady jest m.in. inspirowanie przedsięwzięć integrujących zawodowo i społecznie osoby z niepełnosprawnościami. Zadaniem rady jest również opiniowanie projektów wojewódzkich programów działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ocenianie realizacji tych programów oraz opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik województwa pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnościami.

– Mam już całkiem spore doświadczenia życiowe dotyczące osób niewidomych i słabowidzących, bo tym tematem zajmuję się już dobrych kilkanaście lat. A prywatnie w zasadzie osoby niewidome i słabowidzące przewijają się w moim życiu, odkąd się urodziłem. Tym doświadczeniem chcę wesprzeć działania rady, a przede wszystkim tych, którzy chcą zmieniać coś, co dotyczy osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z dysfunkcją wzroku – powiedział wiceprzewodniczący rady Dariusz Linde z Fundacji Szansa – Jesteśmy razem.

Za kontakty z radą i organizację jej posiedzeń odpowiada Biuro Pełnomocnika Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Nowe otwarcie to nowe spojrzenie i perspektywy, a to pozwoli wnieść inspiracje w działania samorządu województwa dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Cenne jest dla nas to, że radę tworzą teraz osoby z tak różnych części województwa. Deklaruję ze swojej strony pełną współpracę – zaznaczył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa ds. osób z niepełnosprawnościami.

Skład Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

  • Marek Olszewski − przewodniczący rady. To inicjator powstania i prezes Spółdzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność”. Od 2011 r. jest członkiem rady, pełnił wcześniej funkcję wiceprzewodniczącego wojewódzkiej rady oraz przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Ostrołęce. Sam porusza się na wózku, jest wolontariuszem, został nagrodzony medalem Pro Masovia oraz otrzymał tytuł „Dobry Pracodawca 2023”.
  • Dariusz Linde − wiceprzewodniczący rady. Jest kierownikiem warszawskiego oddziału Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem. Zajmuje się szkoleniami z zakresu podstawowej i zaawansowanej obsługi komputera i smartfonów przez osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz inne grupy społeczne. Prowadzi warsztaty techniczne.
  • Joanna Olczak – sekretarz rady. Jest prezesem płockiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jest też kierownikiem warsztatu terapii zajęciowej, organizatorem form wsparcia dla rodziców i opiekunów.
  • Stanisław Firlej – przedstawiciel Fundacji Szkoła Żeglarstwa Tradycyjnego oraz Chorągwi Mazowieckiej ZHP, z wykształcenia prawnik. Laureat nagrody „Żurawie Powiatu Grodziskiego” i koordynator projektów związanych z aktywizacją osób niepełnosprawnych.
  • Katarzyna Rola-Skorupska – pedagog, politolog, kieruje Zakładem Aktywności Zawodowej Caritas w Siedlcach. Jest Członkiem Rady Zatrudnienia Socjalnego i Członkiem Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Mazowieckiego. Wzmacnia pozycję osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
  • Dagmara Janas – prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM, realizator licznych projektów, prywatnie mama córki z niepełnosprawnościami.
  • Marzena Tazbir-Kowalczyk – przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Źródło: MCPS
Fot. MCPS