Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna w czarnych okularach słucha instrukcji ze smartfona stojąc na chodniku

Posłuchaj podcastów o najnowszej historii Polski

To może być przydatna informacja dla miłośników historii. Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę o najnowszej historii Polski, to korzystając z komputera lub smartfona, możecie znaleźć bardzo ciekawy podcast o tej tematyce. Jego autorem jest prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, wybitny specjalista w zakresie historii Polski, zwłaszcza tej współczesnej, po 1989 r.

Na kanale „Dudek o historii” prof. przybliża słuchaczom najważniejsze postacie epoki PRL i czasu transformacji ustrojowej. Znajdziecie tu m.in. odcinek poświęcony Bolesławowi Piaseckiemu, jednej z najczarniejszych postaci historii Polski XX w. Przed wojną był skrajnym nacjonalistą, a po jej zakończeniu nawiązał współpracę z reżimem komunistycznym, co gwarantowało mu wygodne i bezpieczne życie. Był szefem stowarzyszenia „Pax”. Prof. Dudek jest autorem biografii Piaseckiego. W podcaście porusza jednak wiele innych tematów, np. historię szorstkiej przyjaźni między prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim a premierem Leszkiem Millerem, wybory z czerwca 1989 r., czy choćby Październik 1956. Wszystkie te tematy profesor objaśnia w sposób interesujący i bardzo atrakcyjny dla odbiorców, korzystając często z dźwiękowych materiałów archiwalnych, dzięki czemu możemy usłyszeć konkretne wypowiedzi postaci, o których opowiada albo interesujące dyskusje polityczne, jakie toczono przed laty.

„Dudek o historii” to podcast, który zaciekawi każdego, kto chce lepiej zrozumieć nasze najnowsze dzieje, politykę i kraj w którym żyjemy. Można go posłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/@dudekohistorii.

Fanom historii polecam także podcast „Historia jakiej nie znacie” Cezarego Koryckiego, gdzie znajdziecie m.in. odcinek o Krystynie Skarbek agentce brytyjskiego wywiadu w trakcie II wojny światowej. Nagrania są na stronie: https://www.youtube.com/@historiajakiejnieznacie.

Godnym polecenia jest także podcast historyczny Rafała Sadowskiego, jeden z odcinków jest na przykład o miłosnych perypetiach Napoleona. Materiału można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/@Podcasthistoryczny

FZ/Centrum Komunikacji PZN