Treść artykułu

Osoba rysuje serce flamastrem

Pomóż. Nie osądzaj innych osób

„Nie osądzaj” to hasło kampanii przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce. Wielu z nich jest negatywnie oceniane przez środowisko, stygmatyzowane. Właśnie, aby walczyć z tym zjawiskiem, przygotowano tę akcję.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na stygmatyzowanie osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. A także uświadomienie, że osoby z zaburzeniami to tacy sami ludzie, jak inni. Należy ich wspierać, a nie osądzać. Inicjatywę promują spoty reklamowe z wokalistą Zakopower, Sebastianem Karpiel-Bułecką i aktorka Julią Wróblewską, udostępnione na stronie projektu: www.zobaczczlowieka.pl.

Inicjatorzy akcji zakładają, że na stronie będą opublikowane rozmowy ze znanymi osobami i influencerami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. W szczerych rozmowach opowiedzą, co czuje osoba stygmatyzowana, co można i należy zrobić, aby stygmatyzację zatrzymać. Strona kampanii będzie się stopniowo zapełniać ciekawymi treściami−artykułami oraz krótkimi filmikami edukacyjnymi przygotowanymi we współpracy z ekspertami zdrowia psychicznego. Plakat z S.Karpielem-Bułecką

Osoby w kryzysie psychicznym mogą korzystać z całodobowej, bezpłatnej infolinii pod numerem telefonu: 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.

Natomiast na stronie https://liniawsparcia.pl/ jest informacja o dyżurach oraz lista ośrodków, w których osoby będące w kryzysie psychicznym jak i ich bliscy, znajdą wsparcie i specjalistyczną pomoc. W wyznaczonych godzinach w Centrum Wsparcia pełnią dyżury specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Grafika: Organizator kampanii