Treść artykułu

Rysunek symboliczny w dłoniach ikonki osób tworzące rodzinę.

Trwają prace nad ustawą dotyczącą orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm uchwalił projekt ustawy ws. orzeczeń o niepełnosprawności. Senat nie wprowadził do projektu żadnych poprawek. Teraz ustawa została przekazana do podpisu prezydenta.

W dniu 19 grudnia br. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. W posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny uczestniczyła minister rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z kierownictwem resortu.

Ustawa ma uregulować kwestię dotyczącą przedłużenia ważności orzeczeń, w związku z obecnymi trudnościami, które wynikają z kumulacji liczby prowadzonych spraw przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Sytuacja ta ma związek z upływem zasad, które obowiązywały w czasie pandemii. W istotnym stopniu dotyka osoby, które po terminowym złożeniu wniosku oczekują na wydanie kolejnego orzeczenia.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami, które regulują kwestie procedury uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności. W tym prac nad kwestią regulacji terminu, który umożliwi osobie niepełnosprawnej złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. Gdy proponowane przepisy wejdą w życie, ważność orzeczeń przedłuży się do 30 września 2024 r.

Sejm jednogłośnie uchwalił projekt ustawy i przekazał ją do Senatu. Senat nie wprowadził do projektu żadnych poprawek. Teraz ustawa została przekazana do podpisu prezydenta.

Źródło: MRPiPS