Treść artykułu

Górka do wspinaczki na placu zabaw dla dzieci

Pierwszy taki plac zabaw w Polsce

Na Słodowcu w Warszawie powstał plac zabaw dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Kolorowe strefy zabaw, ścieżki dotykowe, akustyczne i sensoryczne zabawki, mapa tyflograficzna – to wszystko tam się znajduje. To pierwszy w kraju tego typu obiekt, tak zaawansowany technologicznie.

Plac zabaw został wybudowany w rejonie ulic Leśmiana i Pruszyńskiego. Składa się z sześciu stref z zabawkami, wejście do każdej z nich jest sygnalizowane dźwiękowo. Oficjalne otwarcie nastąpiło w Dzień Dziecka, wtedy obiekt testowały dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 245 Sowy Mądrej Głowy. Chodzą tam przedszkolaki z dysfunkcjami narządu wzroku. To właśnie z myślą o nich stworzono to miejsce, choć mogą z niego korzystać wszyscy najmłodsi.

Plac dzieli się na sześć stref. Każda oznaczona jest innym kolorem. Różowa składa się ze zjeżdżalni, stolika do zabawy piaskiem i piaskownicy. W strefie zielonej znajdują się huśtawki, a w granatowej karuzele. Strefy niebieska, żółta i czerwona to zabawki − edukacyjne, muzyczne i sensoryczne. Do każdej prowadzą ścieżki dotykowe. Całość uzupełniają rabaty i donice z kwiatami. Zostały w nich posadzone rośliny zapachowe oraz ziołowe, pobudzające zmysły, jak kocimiętka, pysznogłówka czy lawenda.

− To bardzo bezpieczny obiekt, posiadający sześć stref, z których każda aktywuje inny zmysł. Myślę, że to jest klucz, jeśli chodzi o wagę tego placu. Nie tylko pozwala na zabawę, ale też i na rozwój dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku – mówi Grażyna Szaplewicz, dyrektor Przedszkola nr 245 w Warszawie.

Na placu widoczne są słupki. Tworzą instalację akustyczną i za pomocną sygnałów informują o wejściu do każdej ze stref. Dzięki temu dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku wiedzą, że zbliżają się do zabawek i innych elementów obiektu, takich jak np. mapa tyflograficzna z opisami brajlowskimi. Przy tworzeniu tego miejsca wsparcia merytorycznego udzieli nauczyciele orientacji przestrzennej z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Źródło: Urząd Dzielnicy Bielany

Fot. Unsplash