Treść artykułu

Dłoń dotyka napisu w brajlu na tablicy

Pierwszy krok w kierunku usług dostępnych dla wszystkich

Wiele produktów i usług, takich jak: komputery, telefony komórkowe, bankomaty, zakupy w e-sklepach będzie dostępne dla wszystkich. Takie zasady nakłada dyrektywa „Europejski Akt o Dostępności”. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów.

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 28 lutego br. przyjęła projekt ustawy. Teraz trafi on do Sejmu. Projekt przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje w Polsce wdrożenie Europejskiego Aktu o Dostępności.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, spotkała się także z Łukaszem Krasoniem, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Tematem rozmowy było działania jakie należy podjąć, aby sprawnie wprowadzić w życie nowe przepisy. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 28 czerwca 2025 roku.

Celem ustawy jest zapewnienie większego dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o takie ich projektowanie, aby jak największa liczba osób mogła z nich samodzielnie korzystać. W ten sposób ustawa będzie wspierać budowanie społeczeństwa włączającego.

Projekt ustawy o zapewnianiu dostępności – najważniejsze zapisy

  • Podmioty gospodarcze będą zobowiązane zapewnić dostępność w oferowanych przez nie produktach i usługach. Będą to robić na podstawie wspólnych dla państw UE wymagań dostępności.
  • Zasady wymagania dostępności obejmować będą m.in.:
    • komputery, telefony komórkowe, czytniki książek elektronicznych, terminale płatnicze w sklepach, czy inne terminale samoobsługowe (bankomaty i wpłatomaty, automaty biletowe, urządzenia do odprawy samoobsługowej);
    • usługi telekomunikacyjne, dostęp do audiowizualnych usług medialnych, usługi cyfrowe w transporcie pasażerskim (autobusowym i autokarowym, lotniczym, wodnym oraz kolejowym w zakresie m.in. stron internetowych i aplikacji mobilnych, biletów elektronicznych), bankowość detaliczną oraz handel elektroniczny.
  • Nowe przepisy określą także, jak funkcjonować będzie system nadzoru rynku, aby podmioty gospodarcze spełniały obowiązek dostępności.

 

Źródło: MFiPR