Treść artykułu

Pacjentka w trakcie badania tomografii oka

Pierwszy doktorat wdrożeniowy w dziedzinie okulistyki

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym (SUM) w Katowicach powstał pierwszy w Polsce doktorat wdrożeniowy w dziedzinie okulistyki. Wnioski z badań pomogą w leczeniu pacjentów z retinopatią cukrzycową.

Autorka doktoratu dr n. med. Bogumiła Sędziak-Marcinek w ramach swojej pracy przeprowadziła badanie na 98 grupie chorych z retinopatią cukrzycową, wdrażając metodę diagnostyki szerokokątnej angiografii jako standard diagnostyki retinopatii cukrzycowej. Pozwoliło to na określenie groźnego dla wzroku powikłania w przebiegu retinopatii cukrzycowej, jakim jest niedokrwienie całkowitej powierzchni siatkówki oka. U części chorych stwierdzono zmiany niedokrwienne, a u części nie, lecz w obu grupach pacjentów występował cukrzycowy obrzęk plamki, który znacznie obniżył ostrość widzenia.

− Doktorat został przyjęty z wyróżnieniem i tym samym został doceniony innowacyjny charakter oraz ogrom pracy włożony przez doktorantkę. Z wyników będą korzystali pacjenci chorujący na cukrzycę z dużą szansą na zachowanie dobrego widzenia. Wyniki mają bezpośredni wpływ na organizację leczenia retinopatii cukrzycowej – powiedział prof. Edward Wylęgała, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Chorobę leczy się głównie poprzez iniekcje doszlistkowe, czyli zastrzyki do oka z lekiem zawierającym inhibitor czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Leczenie zastosowane przez dr Sędziak-Marcinek nie jest nowością, natomiast nowatorski jest schemat terapii i diagnostyka przy użyciu najnowocześniejszej szerokokątnej angiografii, dzięki wykorzystaniu laserowego oftalmoskopu.

Urządzenie pozyskano w ramach grantu. Znajduje się ono na wyposażeniu Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki działającego w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Sprzęt umożliwia zbadanie niemal 80 proc. obszaru siatkówki. A tradycyjna metoda pozwala na zdiagnozowanie tylko 30-40 proc. jej powierzchni.

− Dzięki nowoczesnej szerokokątnej diagnostyce siatkówki jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić zaawansowanie choroby oraz stwierdzić obszary niedokrwienne siatkówki. Okazało się, że w grupie pacjentów ze zmianami niedokrwiennymi siatkówki zastosowanie leczenia w postaci iniekcji jest skuteczne. Pozwala to na zaoferowanie terapii wszystkim grupom pacjentów. Warto podkreślić, że pod względem ekonomicznym terapia jest około 30 razy tańsza niż innymi lekami, dzięki czemu możemy leczyć wydajniej i sprawniej – wyjaśnia dr Bogumiła Sędziak-Marcinek.

− Doświadczenia pochodzące z naszych badań są przydatne pod kątem aktualnie wdrożonego programu lekowego cukrzycowego obrzęku plamki i potwierdzają, niewystarczająco dotąd zbadaną, skuteczność i bezpieczeństwo bewacyzumabu, a zatem leku podawanego pacjentom. Wybór sztywnego schematu leczenia okazał się użyteczny i będzie stosowany w początkowej terapii dla wszystkich pacjentów leczonych w programie lekowym w Polsce – poinformował dr hab. n. med. Sławomir Teper, współpromotor doktoratu, z Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM.

Źródło: serwis Nauka w Polsce