Treść artykułu

Sylwetki trzech osób, które siedzą przy stole, robią notatki. Jedna osoba naprzeciwko nich stoi z długopisem w ręku, pochylona nad zeszytem.

Pierwsze Forum Koordynatorów ds. Dostępności Urzędów Wojewódzkich

Koordynator ds. dostępności to funkcja, wprowadzona przepisami ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W Bydgoszczy spotkali się koordynatorzy dostępności urzędów wojewódzkich. Spotkanie otworzyła zdalnie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Zadaniem koordynatora jest wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do informacji o danym podmiocie i usługach, jakie świadczy oraz tworzenie i wdrażanie planu na rzecz poprawy dostępności danej instytucji.

– Koordynatorzy dostępności są dla Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej szczególnie ważni. Są naszymi łącznikami z podmiotami publicznymi w terenie – wyznała wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła przekonanie, że to spotkanie będzie cennym głosem w procesie udoskonalania przepisów o zapewnianiu dostępności.

– Funkcja koordynatora to ogromny kapitał, dzięki któremu dostępność może rozwijać się i zostać jeszcze bardziej doceniona – podkreśliła sekretarz stanu.

Dla wielu koordynatorów tematyka dostępności oraz wymagania przepisów w tej sprawie mogą być nowe. Aby pomóc zgłębić wiedzę w tym zakresie i dobrze przygotować do nowej roli, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opracowało publikacje pt. „Niezbędnik koordynatora dostępności” oraz poradnik – „Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?”.

Publikacje to „mapy drogowe” dostępności, z którymi można zapoznać się na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/koordynatorzy-dostepnosci/baza-wiedzy/pozostale-zrodla-wiedzy/.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Za koordynację programu odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: https://www.gov.pl

Fot. Unsplash