Treść artykułu

za stołem siedzi lekarz, widać tylko jego tors i ręce, nie widać głowy, ręce układa złożone nad papierowymi ludzikami, które stoją na stole i symbolizują rodzinę, za nimi papierowe serce

Pierwsze Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta za nami

Jakość i bezpieczeństwo – te dwa słowa przyświecały inauguracyjnemu spotkaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, które odbyło się 10 maja br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Posiedzenie było przestrzenią do dyskusji i wymiany myśli.

W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym m.in. wiceminister zdrowia Piotr Bromber, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, a także przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i prawniczych oraz organizacji pacjenckich. Polski Związek Niewidomych reprezentowała Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji oraz Dominika Urbanik z Centrum Komunikacji.

Bezpieczeństwo personelu medycznego to bezpieczeństwo pacjenta

– Chcemy wypracować kompleksowe rozwiązania dotyczące jakości w systemie ochrony zdrowia – podkreślił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, jak ważne są dyskusje o bezpieczeństwie pacjentów. Jednak mówiąc o tym, nie da się pominąć kwestii bezpieczeństwa personelu medycznego. – Trzeba stworzyć taki system, aby personel medyczny nie bał się dyskutować o zdarzeniach niepożądanych – powiedział prof. Rafał Niżankowski. Z kolei dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego dodała: – Jakość nie powinna być konsekwencją naprawy systemu ochrony zdrowia, ale jej podstawowym elementem. Nie powinna również czekać na potem.

Rezultatem obrad jest ponad 50 postulatów dla jakości. Wśród nich znalazły się m.in. takie, jak: wprowadzenie edukacji zdrowotnej społeczeństwa, wprowadzenie zasad zmierzających do przeciwdziałania występowaniu zdarzeń niepożądanych, a nie naprawianie ich skutków, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla personelu medycznego i niemedycznego czy stworzenie rejestru zdarzeń niepożądanych.

posiedzenie Forum; widok na salę konferencyjną, za stołami siedzą uczestnicy Forum i dyskutują

To dopiero początek

W przerwie obrad odbyła się konferencja prasowa. – To pierwsze spotkanie, dla nas bardzo ważne. W mojej ocenie pokazało nie tylko duże zainteresowanie, lecz także ogromną energię, która wytwarza się w środowisku wokół ustawy o jakości i samego pojęcia jakości w ochronie zdrowia. Warto zwrócić uwagę na głosy w dyskusji, które mówiły: dobrze, że mamy szansę rozmawiać i każdy może wypowiedzieć swoje zdanie – mówił prezes NRL. I dodał: – Szkoda jednak, że tak późno i że jest to wymuszone tym, co dzieje się na zewnątrz. Równocześnie muszę podkreślić, że wykorzystujemy szansę, którą dostajemy od Ministerstwa Zdrowia na podjęcie dialogu i poważne podejście do problemu.

Jankowski zadeklarował również, że to pierwsze spotkanie było jedynie początkiem, a kolejne posiedzenia Forum będą odbywały się jeszcze przez wiele miesięcy.

Ponad podziałami

Przypomnijmy, że Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zostało powołane kilka tygodni temu przez Porozumienie Organizacji Lekarskich po odrzuceniu przez Sejm ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jak możemy przeczytać na stronie NIL-u: „Ma to być swego rodzaju platforma ponad podziałami umożliwiająca merytoryczny dialog i podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa leczenia, czyli również bezpieczeństwa pacjentów”.

tekst i fot.: DU/Centrum Komunikacji PZN

zdjęcie główne: Freepik