Treść artykułu

Okulistka bada wzrok pacjenta przy pomocy aparatu

Pacjent w kolejce do lekarza

W listopadzie opublikowany został raport dotyczący zmian w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Odnotowano wzrost czasu oczekiwania na świadczenie zdrowotne, a także na poradę lekarza specjalisty oraz dostęp do badań diagnostycznych.

Celem Barometru Watch Health Care jest monitorowanie zmian czasu oczekiwania na świadczenia gwarantowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Barometr ukazuje, czy dostęp w ujęciu generalnym poprawia się, czy pogarsza. Śledzenie zmiany czasu oczekiwania na podstawowe świadczenia zdrowotne stanowi istotny czynnik oceny jakości całego systemu opieki zdrowotnej. Pośrednio świadczy o ogólnej kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dostęp do świadczeń zdrowotnych

W listopadzie br. czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wynosi 3,6 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na wrzesień 2021 r. – 3,4 mies.) odnotowano wzrost czasu oczekiwania o 0,2 mies.

Świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, np. porada lekarska, badanie, zabieg, operacja.

Dostęp do lekarza specjalisty

Pacjent, który chce uzyskać poradę lekarza specjalisty, musi poczekać średnio 4,1 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na wrzesień 2021 r. – 2,9 mies.) odnotowano wzrost czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów o 1,2 mies.

Dostęp do badań diagnostycznych

Na badanie diagnostyczne trzeba poczekać średnio 2,5 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC (stan na wrzesień 2021 r. – 1,9 mies.) odnotowano wzrost czasu oczekiwania na badania diagnostyczne o 0,6 mies.

Specjaliści, do których czas oczekiwania jest dłuższy niż 3 miesiące to między innymi:

  • chirurdzy naczyniowi (9,1 mies.),
  • okuliści (8,8 mies.),
  • diabetolodzy (7,4 mies.),
  • endokrynolodzy (5,9 mies.),
  • wizyta w poradni zdrowia psychicznego (4,5 mies.),
  • wizyta w poradni leczenia bólu (4,3 mies.),
  • ortopedzi (3,1 mies.),
  • kardiolodzy (3,0 mies.).

Wynik raportu pokazuje, że wyraźnie widoczny jest problem ograniczonego dostępu do lekarzy specjalistów oraz długi czas oczekiwania na świadczenia, do których kierują, co przekłada się na wydłużoną etapowość leczenia.

JR/Centrum Komunikacji PZN